خود مراقبتی خط اول و سر مشق سلامت
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی، دکتر عبدالرحمن رستمیان در آستانه برگزاری ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار بیان کرد:  هدف از برگزاری  این همایش تاکید بر اهمیت خود مراقبتی وهدف از برگزاری جشنواره انتخاب بهترین‌ها، تقدیر و تشکر از افراد ‌و سازمان‌های است که برای سلامتی مردم فعالیت دارند.
رئیس ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش با بیان اینکه نظام سلامت باید در سه سطح فعالیت کند، افزود: سطح اول خدماتی است که به تمام افراد ارائه می‌شود، سطح دوم خدمات سلامت و پیشگیری است که در مراکز بهداشت و خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود و سطح سوم خدماتی است که در مراکز درمان ارائه می‌شود.
رئیس ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار با تاکید براینکه متاسفانه در جامعه به خود مراقبتی اهمیتی داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد:  دراین همایش از تغذیه سالم ، فعالیت فیزیکی مناسب،  دوری از عوامل خطر مثل سیگار وسلامت ‌روان صحبت خواهد شد.
به گفته وی؛ ریشه و منشا بسیاری از بیماری‌ها، نداشتن سبک زندگی سالم وعدم مراقبت از خود است.
رستمیان با توجه به اینکه قرن حاضر، قرن بیماری‌های ناشی از  سبک زندگی ناسالم یا عدم رعایت  اصول زندگی سالم است، بیان کرد: بیماری‌های غیرواگیر از شیوع بالایی برخوردار است ومهمترین علت بروز این بیماری‌های  نداشن سبک زندگی سالم است.
  معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه سازمان‌های بسیاری در راستای تحقق خود مراقبتی مسئول هستند، گفت: بسیاری از سازمان‌ها از جمله آموزش‌وپرورش برای خود مراقبتی وظیفه دارند. این وزارتخانه باید فرهنگ سلامت را میان دانش‌آموزان گسترش دهد.
رئیس ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش ادامه داد: هم‌چنین سازمان‌های دیگری مانند صدا و سیما نیز می‌توانند در راستای تحقق این فرهنگ گام بردارند. برای مثال صدا و سیما می‌تواند با ساخت فیلم‌هایی فرهنگ خودمراقبتی را ترویج دهد.
رستمیان با تاکید براینکه خود مراقبتی خط اول وسرمشق  سلامت است، تصریح کرد: خودمراقبتی کم هرینه ترین  وپرسودترین  اقدام برای ارتقا سلامت است. بعضی از سیاست‌ها، برنامه‌ها و بودجه ریزی‌ها باید در جهت پیشگیری از بیماری‌ها باش برای مثال باید برای آب سالم ،هوای پاک وخاک بدون آلودگی شیمیایی تلاش کرد اما متاسفانه هنوز در کشور به این موارد به‌خصوص هوا، خااک وآب اهمیت مناسب نمی‌دهیم و با مصرف فاضلاب بدون تصفیه  موجب آلودگی محصولات کشاورزی می‌شویم که یا ناشی از ضعف های مدیریتی منطقه ای ومحلی یا سیاست گذاری ‌واجرای ملی است.
وی ادامه داد: یا برای مثال بر کالاهای آسیب رسان از جمله سیگار کمترین مالیات را می‌گیریم و به‌راحتی در دسترس جوانان می‌گذاریم یا زباله ها را به‌طور بهداشتی جمع آوری نمی‌کنیم وحتی  به سودجویان زباله امکان تازیدن می‌دهیم.
 معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در ارتباط باهم در محیط کاری یا خانوادگی استرس تولید می‌کنیم به جای اینکه برای هم  ایجاد روحیه خوب  و آرامش کنیم ، گاها یک رفتار متناسب با سلامت اجتماعی را با هم نداریم.ششمین سمپوزیوم و سومین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار 2 مرداد مصادف با روز جهانی خود مراقبتی در مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) تالار امام (ره ) برگزار می شود.
علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 66581560 داخلی 139 و یا به سایت www.patient-education.ir  مراجعه فرمایند.

خبرنگار: فلاح


   1397/4/10 09:41     
  
تعداد بازدید :  209

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: