نشست مشترک اداره مشارکتهای اجتماعی دانشگاه با انجمن حمایت از کودکان کار
به گزارش معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه، نشست مشترک اداره مشارکتهای اجتماعی دانشگاه با انجمن حمایت از کودکان کار روز یکشنبه 3 تیر 97 در دفتر انجمن واقع در خیابان یوسف آباد برگزار شد .
این نشست که با هدف آشنایی با فعالیتهای انجمن حمایت از کودکان کار و بررسی راهکارهای تعامل ، همکاری  و حمایت دانشگاه از انجمن و نحوه مشارکت ها صورت گرفت.
در ابتدای این نشست دکتر عباسی مدیر مشارکتهای اجتماعی دانشگاه ضمن تشکر از فعالیتهای انسان دوستانه  سازمانهای مردم نهاد، به اهمیت حمایت از کودکان کار اشاره کرد  و افزود : متاسفانه برخی کودکان کار به زباله گردی مشغول هستند که مخاطره بسیاری برای سلامتی آنها و جامعه ایجاد می کند و این معضل در کارگروه سلامت استان نیز مطرح می گردد و می بایست اقدام جدی در این زمینه انجام گردد.
مهندس باقرزادی مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان کار نیز ضمن ابراز خوشحالی از تعامل و همکاری دانشگاه گفت :بهداشت کار کودک از اهمیت به سزایی برخورداراست .اینکه کودکان در حین کار به بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت مبتلا نشوند. در حقیقت کودک کار یعنی نیاز مالی .یعنی فقر.که برای ریشه کن  کردن آن باید فقر زدایی کرد. هدف انجمن ما نیز کاهش کودکان کار و حمایت از انها است .دانشگاه هم می تواند در پژوهش و ارائه آمار کودکان کار به ما کمک کند. وی افزود :برای انجام کار درست و علمی در انجمن اتاق فکر داریم.و این خلاقیت انجمن است که هر کاری را بخواهد شروع کند با متخصصین ان امر تحقیق و بررسی می شود تا آثار خوبی برای کودکان تحت حمایتمان داشته باشد .ما سعی میکنیم درست و تخصصی عمل کنیم چون کار کودک حوزه مهمی است .ما امین مردم هستیم و به ما اعتماد دارند .ما تعدادی کودک زباله گرد داشتیم که الان دانشگاه می روند و این افتخاری است برای ما.
مدیر عامل انجمن حمایت از کودکان کار تاکید کرد : کار کودک در برخی از کشورها وجود دارد ولی در یکسری از آنها این مسئله حل شده است .راهکار درست باید به شکل مردمی و دولت با هم حل شود .البته تولید کار کودک چند علت دارد که یکی از انها فقر است .فقر هم با رفع بیکاری حل می شود .متاسفانه رفاه اجتماعی بودجه کلانی می خواهد که شاید در حال حاضر در دسترس نباشد .ولی می توان با یک عزم ملی با همکاری دولت ،صدا و سیما و ..وضعیت این کودکان را به مردم شناساند و کمک گرفت .باید به مردم بفهمانیم که اولا کودک کار داشتن یعنی ضعف و آسیب اجتماعی .این عادی نیست که کودکی شیشه ماشین شما را پاک کند .البته حل بخشی از این معضل با پول است اما بخشی دیگر با کار فرهنگی و ترویج و اطلاع رسانی به مردم .
وی خاطرنشان کرد: راه دشوار است ولی مطمئنم با همکاری هم می توانیم حداقل تعداد این کودکان را کاهش دهیم و یا در شرایط بهتری قرار بگیرند.
باقرزادی گفت در حال حاضر 1200 کودک تحت پوشش و حمایت ما هستند .که 800 نفر از آنها را در آموزش پرورش ثبت نام کردیم .و حمایت مددکاری و درمانی می شوند .400 کودک هم در بحث اموزش و ، مددکاری و مالی پشتیبانی می شوند .
کودکان 15 تا 18 سال را معمولا حمایت حرفه آموزی می کنیم .ولی کودک تا15 سال را هر حمایتی بتوانیم انجام می دهیم .
در پایان این نشست باقرزاده رئیس اداره سازمانهای مردم نهاد نیز با بیان اینکه انجمنهای متعددی در سطح تهران در زمینه کودک کار فعالیت می کنند اظهار داشت: می توان با تعامل با این انجمنها ازمشارکت و ظرفیت آنها هم استفاده کرد .دانشگاه هم در خصوص ترویج فعالیت انجمن در برنامه های مختلف  دانشگاهی  ، حمایت از درمان آنها در بیمارستانهای تحت پوشش کمک می کند .هم چنین اداره سمنهای معاونت اجتماعی با برنامه ای که برای برگزاری کارگاههای تخصصی برای سمنها دارد ،سعی می کند بسیاری از مشکلات اداری مالی آنها را حل و زمینه را برای فعالیت بیشتر سمنها آماده کند .

خبرنگار: باقرزاده


   1397/4/4 13:24     
  
تعداد بازدید :  201

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: