برگزاری کارگاه مهارت‌های فرزند پروری ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه مهارت‌های فرزند پروری، ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور دکتر رضا بازرگان، عصر روز چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
   مدیرکل فرهنگی و اجتماعی ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر، در ابتدای این کارگاه به مهارت فرزند پروری به‌عنوان دومین کار سخت دنیا اشاره کرد و تأکید کرد: سخت‌ترین کار در دنیا از منظر رفتاردرمانی و مهارت‌های زندگی انتخاب همسر و بعدازآن مهارت فرزند پروری است.
 دکتر بازرگان، دو توهم رایج در کشور، یعنی «توهم دانستن» و «توهم مفید بودن» را در کنار توجیه و انکار باعث بی‌رحم کردن جامعه دانست و اشاره کرد: امروزه سه مشکل، جامعه ما را تهدید می‌کنند: «میل‌های بدون عشق»، «حرف زدن‌های بی‌معنا» یا «خوب حرف زدن» به‌جای «حرف خوب زدن» و نگاه مبتذل به کار.
وی  با بیان اینکه انسان‌های امروزی تشنه دو چیزند آب و دیده شدن افزود: انسان‌های امروزی با موبایل بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و از در کنار هم بودن لذت نمی‌برند زیرا مهارت در کنار هم بودن را کسب نمی‌کنند.
دکتر بازرگان همچنین افزود: سنین 7 الی 12 سال در فرزند پروری که سن کمون نام دارد، مهم‌ترین سن است زیرا در این سنین تمرکز فرزندان افزایش می‌یابد. در همه جای دنیا سه خصلت را به کودکان می‌آموزند احترام به خود، دیگران و مسئولیت‌پذیری. ژاپنی‌ها در شعارهایشان بیشتر دنبال خوشبخت کردن فرزندانشان هستند لذا بر بالای درب آموزش‌وپرورششان نوشته‌اند: معمولاً حادثه وقتی می‌آید که انتظارش را نداریم. ولی در ایران ما بیشتر دنبال موفقیت هستیم. تعریفی که در دانشگاه هاروارد از موفقیت شده این است که موفقیت تکرار لجوجانه کارهای ساده است. اریک فرون، خوشبختی را توانایی ادامه دادن در سختی‌ها، لذت بردن از حال و تباه نکردن امروز برای فردای نادیدنی است. ازنظر نیچه هر وقت فکر مزاحمی در شادی به سراغ ما آمد بگوییم از کجا معلوم فردا بهتر از این نشود. این‌ها مهارت‌هایی است که در مدارس و دانشگاه یاد نمی‌دهند. به نظر من، پاشنه آشیل ما در حوزه فرهنگ مدارس هستند و نه دانشگاه. نظام آموزشی فنلاند برمدار تدریج، توصیف و تشویق می‌چرخد. تنبیه در روانشناسی نوین به معنای قطع تشویق است. وی بابیان خاطرات آلبرت انیشتین که می‌گفت هر وقت کار خلافی می‌کردم پدرم می‌گفت اتفاق بدی نیفتاده و باهم درست می‌کنیم، افزود کودکی که زیاد دروغ می‌گوید به خاطر ترس است. ترس دروغ و دورویی می‌آورد. کودکان اغلب آن چیزی می‌شوند که ما هستیم با کمی اختلاف. امیل شارتیه، فیلسوف و روزنامه‌نگار قرن نوزدهم میلادی اهل فرانسه می گوید: از سر راه تربیت بچه ها کنار بکشید و خود را تربیت کنید. من از مطالعه کتاب آدولف هیتلر چنین فهمیدم که وی در نوجوانی بسیار خوب می نواخت ولی چون کسی او را ندید یا مورد تحسین قرار نگرفت، تبدیل به قاتل 50 میلیون انسان شد. نویسنده سپس می گوید همدیگر را ببینیم یا تحسین کنیم که هر کدام از ما قابلیت تبدیل شدن به یک آدولف هیتلر را داریم.
استاد بازرگان افزود: ازنظر دورنل فرانسوی اقتدار یعنی توانایی قانع کردن دیگران. ما باید در نظام حکومتی هم قبل از تصمیمات مهم افکار مردم را قانع کنیم. علت اینکه کودکان به حرف های ما گوش نمی دهند این است که آن ها این قوانین ما را عقلانی نمی دانند. انیشتن می گوید اگر ما نمی توانیم نکته ای را به مادر بزرگ خود تفهیم کنیم، مشکل از ماست. بدترین کار محرومیت ایجاد کردن است زیرا تولید حساسیت و جذابیت می کند؛ مثلا به فرزندانمان نگوئیم: دیگه حق نداری به کامپیوتر نزدیک شوی. سه احترامی که در کشورهای پیشرفته به کودکان آموزش می‌دهند عبارت‌اند از: احترام به عقاید، احترام به لوازم دیگران و احترام به بدن. ازنظر گلاسل در دنیای پرآشوب امروزی تنها ریسمانی که می‌توانیم دور کمر کودکانمان بی اندازیم و آن‌ها را از انواع منجلاب‌ها بیرون بکشیم طنابی به اسم اعتماد است. سپس سه ویژگی اعتماد را رفتار دوستانه، رفتار منصفانه و رفتار قاطعانه نام می‌برد و در خصوص رفتار منصفانه، شعری از مولانا را یاد می کند که:
       در دیده من اندرآ وز چشم من بنگر مرا                  زیرا برون از دیده‌ها منزلگهی بگزیده‌ام
فرزندان ما عمدتاً کارهایی که می‌کنند به سه رنگ سبز زرد و قرمز تقسیم می‌شود. کارهای زرد آن‌ها شامل اموری مانند درس نخواندن یا مسواک نزدن است که با اخم و تذکر پاسخ دهیم و نباید بیشتر از حد با آن‌ها بگومگو کنیم. در کارهای سبز توجه و تشویق باید داشته باشیم و در کارهای قرمز باید تنبیه باشد. معمولاً علت اینکه بچه‌ها تنبیهات و تهدیدات پدر و مادر را در کارهای قرمز جدی نمی‌گیرند، تنبیهات بی‌پایه در کارهای زرد است. شکسپیر افرادی را که بین خطا و خطاکار فرق می‌گذارند تحسین می‌کند. جان بدن معتقد است بهترین کاری که برای فرزندان می‌توان کرد این است که پدر و مادر عاشقانه همدیگر را دوست داشته باشند.
استاد بازرگان قسمت پایانی سخنان خود را با این شعر از حافظ پایان برد.
                آسمان رشک برد بهر زمینی که در آن                         دو نفر، یک‌دو نفس، بهر خدا بنشینند.
 
   1397/2/30 12:39     
  
تعداد بازدید :  512