برگزاری ششمین جلسه‌ی آموزش رابطین سلامت پروژه تکامل دوران اولیه کودکی ECD
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش رابطین سلامت با عنوان "توسعه همه ‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development ) سه شنبه  11 اردیبهشت‌ماه 97 در محل سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلام‌شهر برگزار شد.
این جلسه که با حضور دکتر اله وردی فوق تخصص گوارش اطفال بیمارستان طبی کودکان، دکتر روشنفکر پژوهشگر مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت دانشگاه علوم بهزیستی، خانم دلارام علی پژوهشگر مرکز تحقیقات SDH دانشگاه علوم بهزیستی ، دکتر توکلی کیا پزشک اجتماعی معاونت اجتماعی فرهنگی و خانم اسلامی نیا کارشناس برنامه ریزی معاونت اجتماعی فرهنگی و خانم دکتر قره خانی و خانم پشت کوهی به ترتیب کارشناس مسئول بهداشت خانواده و کارشناس کودکان مرکز بهداشت اسلامشهر برگزار شد.
 در ابتدا،  با آموزش راهبردهای ارتباطات سلامت که منجر به ايجاد و افزايش توانمندی ها و ظرفيت های ارتباطی هر دو گروه متخصصان بهداشت و کار شناسان ارتباطات با مردم در روند شناسايی زمينه ها، مجاری و پيام های سلامت محور می شوند توسط خانم دلارام علی و دکتر روشنفکر شرح داده شد.
در ادامه اجزا و عناصر ارتباطات شامل : منبع ، پیام ، کانال و گیرنده به طور کامل و عملی برای رابطین آموزش داده شد.
ضمنا به 6 مورد از  نقاط ارتباطی مهم در طرح اشاره شد که از قبیل مواردی چون تماس دعوت است، که تلفن رابط به مادر برای دعوت به مرکز بهداشت جهت توضيح طرح و دادن آلبوم و مواد آموزشی داده می شود، دوم  جلسه ی حضوری مادر و رابط در خصوص آشنایی با طرح و آلبوم و مواد آموزشی است، سومین مورد تماس مادر برای دريافت نمرات در دوره های 2 ماهه با مادر و چهارم تماس رابط با مادر برای مداخلات مربوط به تکامل کودک اعم از شرکت در دوره های آموزشی تمرین‌ها يا ارجاعات تخصصی  می باشد.  تماس رابط برای پيگيری مداخلات و ارجاعات پنجم، و ششم تماس مادر و رابط برای درخواست خدمات حمايت اجتماعی و ارجاع خانوار به واحد مددکاری ذيل  SDH به صورت تئوری و علمی می باشد.
 
هدف از برگزاری این طرح ، مشارکت مادران ، اجتماع و مرکز بهداشت در برنامه ارتقاء سلامت کودکان به منظور غربالگری تکامل کودک (شناسایی ، مداخله و مراقبت بهنگام) و  توانمند سازی و ارتقاء آگاهی به رابطین، مادران و مراقبین در زمینه پایش تکامل کودک می باشد.
توسعه همکاری های بین بخشی و ایجاد محیط حمایت گر تکامل کودکان از جمله موار مهم این طرح است.

خبر: اسلامی نیا
   1397/2/15 11:34     
  
تعداد بازدید :  264