پیامبری از جانب ملکوت

شنبه 25 فروردین ماه امسال مصادف است با روز مبعث پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد المصطفی صلی الله علیه و آله و سلم . حضرت علی ابن ابی طالب  علیه السلام می فرماید: از زمانی که پیامبر اسلام از شیر گرفته شد، خداوند بزرگترین فرشته از فرشتگان خود را با او همراه کرد و آن فرشته روز و شب همراه او بود و او را به راه بزرگواریها و خوبی های جهان رهنمون می ساخت. از احادیث پیشوایان شیعه برمی آید که این فرشته آسمانی که روح القدس نام داشت با رسول خدا (ص) همراه بود و اورا در تمام لحظات زندگی یاری و ازلغزش حفظ می کرده است. این فرشته پس از پیامبر (ص) با امامان علیهم السلام بوده و هست. پیامبران پیشین نیز موید به چنین نیروی نامرئی بوده اند.
 قرآن در مورد حضرت مسیح می فرماید: يَا عِیسَى ابْنَ مَرْيَمَ اذْكُرْ نِعْمَتِي عَلَیْكَ وَعَلَى وَالِدَتِكَ إِذْ أَيَّدتُّكَ بِرُوحِ الْقُدُسِ . اى عیسى بن مريم به ياد آر نعمتى را كه بر تو و مادرت ارزانى داشتیم، آنگاه كه تو را به رو ح القدس تائید و کمک کردیم.
در شمال شهر مکه در راه منی کوهی با قامت بلند به نام جبل النور است که اگر از راه دامنه باریک آن بالا برویم  پس از حدود یک ساعت به غار حرا می رسیم.  حضرت محمد(ص) فقط با اطلاع حضرت علی (ع)، هر ساله یک ماه (رمضان) را در آن غار کوچک که ارتفاعش به اندازه قامت انسان و عمقش حدود یک و نیم متر است به سر می برد.
سرانجام در چهل سالگی در غار حرا جایی که تنها حضرت امام علی ابن ابی طالب (ع) نظاره گر بود، ندای آسمانی در گوشش آمد که : بسم الله الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ، خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأكْرَمُ، الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ، عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ . پس از اینکه امین وحی از دیده اش پنهان شد، به سوی خانه راه افتاد، از كنار ھر چیزى كه می گذشت در برابر عظمتش سر فرود آورده و با بیان فصیح می گفت: السلام علیک یا نبی الله.ھنگامى كه وارد خانه شد، نورى در خانه پرتو افكند. خديجه (س) درشگفت شد و پرسید: این چه نوری است ؟ پیامبر فرمود: نور نبوت است،  بگو لااله الاالله محمدرسول الله ، خدیجه گفت دیر زمانی تو را به این عنوان شناخته ام. سپس ایمان آورد. ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه از پیامبر (ص) نقل می کند که ایشان با اشاره به حضرت علی (ع) فرمود: اين، نخستین كسى است كه به من ايمان آورد و تصديقم كرد و با من نماز گزارد. ابن هشام می نویسد علی (ع) در آنروز نه ساله بود. مورخان سومین مسلمان را زیدبن حارثه پسر خوانده رسول خدا(ص) ذکر کرده اند. پیامبر اسلام (ص) تا سه سال مردم را بصورت پنهانی به اسلام دعوت کردند. بدین سان نور رسالت آخرین فرستاده خدا بر زمین کامل شد و مردم جهان را به راه هدایت و زندگی پاک دعوت نمود. عید مبعث را بر همه دانشگاهیان و دانشجویان تبریک می گوئیم.
 
 
برگرفته از کتاب : تاريخ اسلام در دوران پیامبر اكرم(ص) نوشته محققین حوزه
 
گرد آوری از محمدمسعود ایرجی اصل
 
 
   1397/1/22 10:23     
  
تعداد بازدید :  374

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: