سومین جلسه کارگاه تربیت جنسی کودک ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد
          به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، سومین جلسه کارگاه تربیت جنسی کودک، ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور دکتر عفت السادات مرقاتی خویی عصر روز چهارشنبه 23 اسفندماه ر 96 در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
   دکتر مرقاتی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنان خود را با ادامه مبحث "معضل شناخت دریافت‌های کودک از مسائل جنسی" آغاز کرد و تفاوت رفتار جنسی کودکان با بزرگ‌سالان را در انگیزه جنسی دانست و افزود آموزش و تربیت جنسی کودکان زیر 12 سال فقط جهت حفظ آن‌ها از مخاطرات نیست بلکه بیشتر برای این است که آن‌ها در آینده زندگی جنسی سالمی داشته باشند و از وجود جنسی‌شان لذت ببرند. دکتر مرقاتی همچنین بر ضرورت تربیت مراقب برای تربیت سالم کودکان تأکید کرد و بیان داشت: اصل وجود تربیت جنسی، ایجاد حریم خصوصی و اقتدار جنسی است. وی همچنین گفت:"تربیت صحیح باعث می‌شود کودکان وابستگی‌های صحیح و سالمی داشته باشند و انسان‌های صمیمی و عاطفی بار بیایند." وی به مطالعات انجام‌شده درزمینه تربیت جنسی کودکان اشاره کرد و افزود: رفتارهای کودکان و نگاهشان به دنیای جنسی و همسر آینده‌شان این است که یک ابزار جنسی نیستند بلکه یک موجود جنسی مستقل هستند که لذت می برند و اگر شریک جنسی داشته باشند، با وی تعامل می‌کنند.
 دکتر مرقاتی که در کلینیک سلامت جنسی مرکز ضایعات نخاعی بیمارستان امام خمینی ره و کلینیک سلامت جنسی مرکز ملی مطالعات اعتیاد اشتغال دارد، مراقبت دیرهنگام والدین را سبب پدیده اضطراب در فرزندان دانست که موجب تکرار خود تحریکی می‌گردد و  افزود: رفتارهای جنسی کودکان معمولاً از 4 ماهگی به بعد خودش را نشان می‌دهد و شایع‌ترین آن خود تحریکی است که البته با خود ارضائی بزرگ‌سالان به دلیل فقدان انگیزه جنسی تفاوت دارد. دکتر مرقاتی در پایان از والدین درخواست کرد تا در رفع این چالش در زندگی خانواده‌های ایرانی، آموزش ببینند تا مهارت لازم را در آموزش و مراقبت جنسی کودکان داشته باشند و عدم مهارت والدین در مراقبت جنسی کودکان  موجب نشود، فرزندان شان را بدون مراقبت در تنهایی و گوشه گیری رها کنند.

جلسه کارگاه با پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان به پایان رسید.

گزارش: ایرجی
عکس:میری
   1396/12/26 13:29     
  
تعداد بازدید :  499