برگزاری کارگاه ویژه ی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، با حضور استاد سعید ابوطالب
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، چهارشنبه 27 دی ماه کارگاه ویژه ی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در محل سالن شورای این معاونت و با موضوع فیلم مستند چیست، چرا ساخته می شود و چرا ببینیم، برگزار شد.
در این کارگاه که با حضور استاد سعید ابوطالب فیلم ساز و مستند ساز مشهور ایرانی برگزار شد، تعریفی از فیلم، بهمراه تاریخچه ی مختصر و مفهوم واقعی مستند در کنار ارائه ی مصداق های عینی و تجربه شده ارائه شد.
سعید ابوطالب که نماینده ی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته هنر و رسانه در دوره هفتم بوده، عضو هیأت امنای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است و سوابق درخشانی در تولید مستندهای تاثیرگذار اجتماعی دارد، وی دانش آموخته ی رشته های شیمی و علوم سیاسی از دانشگاه تهران و تهیه کنندگی تلویزیون از دانشکده ی صدا و سیماست.
آثارمستند سعید ابوطالب همچون رقص فقر، مرداب سرزمین افسانه ها، سرزمین مادری، اقلیت و اکثریت، زندگی برای تو، آب ما را با خود می برد، بچه های تخریب، پارلمان ایرانی، حیاط آبی خلیج فارس، نماهنگ های آشیانه ققنوس، لاله عشق، مجموعه سرزمین دانایی در موارد مختلف تاثیرگذاری های اجتماعی فرهنگی چشمگیری داشته اند و در این کارگاه به صورت مصداقی چندین مستند و موضوع اسارت وی توسط نیروهای آمریکایی اشغالگر عراق، در جهت تبیین مفهوم مستند و شناخت انواع آن بررسی شدند.
استاد ابوطالب که تهیه کنندگی و کارگردانی تلویزیون، نگارش چندین فیلمنامه و رمان، روزنامه نگاری و ساخت مستندهایی موفق را در کارنامه ی خود دارد مجموعه ی رئالیتی شو را برای شبکه ی افق در دست تهیه دارد که به موضوع اهدای اعضاء می پردازد.
مجموعه رئالیتی ‌شو «دستم را بگیر» که هفت داستان متفاوت را همزمان در یک رقابت خیرانه پیگیری می‌کند، مسابقه متفاوتی است که هفت گروه داوطلب، داستان‌های واقعی آن را به پیش می برند، مسابقه «دستم را بگیر» به تصویر کشیدن فعالیت افراد معمولی جامعه است که با انگیزه های شخصی سعی در شناخت موضوعاتی مثل بچه‌های کار، کولبران، بازماندگان از تحصیل در مناطق دور دست، بیماران خاص و دیگر نیازمندان و آسیب دیدگان اجتماعی و قصد یاری رساندن به آنها بدون کمک نهادها و امکانات دولتی را دارند. تصویربرداری از رقابت 7 گروه حاضر در این پروژه بزرگ همزمان در استان‌های مختلف و نقاط مرزی همچون کردستان، جنوب کرمان، جزیره میتو در خرمشهر، حاشیه‌های تهران، شهر مشهد و ... انجام شده است و در این مسابقه بینندگان تلویزیونی، گروهی که روش و اقدامش را در کمک به دیگران می‌پسندند را به عنوان گروه برتر انتخاب می‌کنند و به آنها با توجه به روششان در کمک رسانی و ارتباطشان با موضوع و کمک به همنوعان رای می‌دهند.
کارگاه‌های ارتقای فرهنگی ویژه ی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه ها هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شوند.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.
معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه در بهمن ماه 96 نیز میزبان اساتید،
دکتر عفت السادت مرقاتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز ملی اعتیاد با موضوع تربیت جنسی اطفال قسمت دوم،
استاد حسن قشقاوی، مشاور ارشد وزیر امور خارجه با موضوع انقلاب اسلامی، تحولات اخیر منطقه و مسائل پیش رو،
دکتر محمد حسین نیکنام، مشاور بین الملل وزیر بهداشت با موضوع انس با قرآن قسمت سوم
استاد امیر سحر خیز با موضوع نقش انیمیشن های آموزشی در حوزه پزشکی و فرهنگ سازی سلامت،
خواهد بود و اساتید هیئت علمی دانشگاه ها می توانند با تماس تلفنی (02142910302، مهندس ایرجی) برای ثبت نام و حضور در این کارگاه ها اقدام کنند.
 

   1396/11/3 13:43     
  
تعداد بازدید :  320