میلاد گهربار بانوی قهرمان کربلا و روز پرستار مبارک
 پنجم جمادی‌الاولی یا سوم بهمن‌ماه امسال مصادف است با سالروز ولادت شیر زن صحرای کربلا، زینب کبری. مادر بزرگوارش حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و پدرش امیرالمؤمنین علی علیه السلام است. این بانوی بزرگوار در شهر مدینه تولد یافت. مدت زندگی ایشان با مادرش (حضرت زهرا سلام الله علیها) حدود پنج یا شش سال بوده و در سوم جمادی‌الثانی سال 11 هـ به پایان رسیده است. شوهرِ حضرت زینب (س) عبدالله بن جعفر پسرعموی بزرگوارش بوده است. زینب (س) توانست با پیام‌رسانی شایسته، از بازماندگان حادثه جان‌سوز عاشورا نیز به نیکویی پرستاری کند و لقبِ «بزرگ پرستار همیشه تاریخ» را زیبنده خود کند. وی که امروز مرقد مطهرش هدف کینه‌های دشمنان اسلام قرارگرفته، پرستار بزرگی است که در سال‌های گوناگون حیات خود، از پنج امام بزرگوار، پرستاری کرده است؛ از حضرت علی علیه‌السلام به هنگام ضربت خوردن، امام حسن مجتبی در هنگام مسمومیت، امام حسین علیه‌السلام در لحظات تنهایی و غربت، امام سجاد علیه‌السلام در رویارویی با سوز تب جان‌سوز و از امام محمدباقر علیه‌السلام به همراه کودکان صحرای کربلا.
 تاریخ اسلام از پرستارانی چون ام سَلَمه، رَبیع، ام سَنان، لیلا غفاری و در رأس همه آنها، حضرت فاطمه علیهاالسلام و حضرت زینب علیهاالسلام نام می‌برد. اینان باکمال اخلاص و حفظ حریم عفاف و نجابت، به بیمارداری و معالجه مجروحان می‌پرداختند. حضرت زینب علیهاالسلام، آن وارث معدن عاطفه و شجاعت فاطمی، مقام پرستار را در دشت نینوا چنان اعتبار بخشید که روز پرستار، به زادروز آن بانوی بزرگ، شکوه و عظمت یافته است.
مقام معظم رهبری، درباره اهمیت پرستاری می‌فرماید: برای حفظ سلامت در جامعه، اهمیت پرستاری در طراز اول قرار دارد؛ یعنی اگر بهترین پزشکان و جراحان، کار خودشان را با بیمار به بهترین وجه انجام دهند، اما از آن بیمار پرستاری نشود، به‌طور غالب، کار آن پزشک یا جراحِ عالی‌قدر، بی‌فایده خواهد بود. ایشان درجایی دیگر، نقش پرستار را معادل کار پزشکی ماهر می‌داند و می‌فرماید: نقش پرستاری و بیمارداری در حفظ سلامت و بازگشت سلامت بیمار، نقش درجه اول است؛ معادل است با نقش یک پزشک ماهر. بسیاری از این نکته غفلت دارند. لذا آن وزن و ارزشی که باید برای پرستار در نظر گرفته شود، از ذهن آن‌ها مغفول می‌ماند و به آن توجه نمی‌کنند.
 حضرت امام خمینی رحمه الله در بخشی از سخنان خود، به زیبایی حال مریض در بیمارستان و چگونگی رفتار پرستاران با او را ترسیم می‌کنند. ایشان می‌فرماید: یک مریضی که از خانه‌اش آمده است به بیمارستان، این مریض، خودش را مثل یک غریب می‌داند. اگر این پرستارها با او با ملایمت، با رفتار انسانی، بامحبت رفتار کنند، این حس غربت از او منفصل می‌شود و آرامش برایش حاصل می‌شود و این آرامش روحی، در بهبودی او کمک می‌کند.
 مقام معظم رهبری، می‌فرمایند: یک جمله کوتاه در باب ارزش خدمت پرستاران عرض می‌کنم و آن، این است که همه موظفیم از این انسان‌های فداکار و پر عاطفه و دل سوزی که با عمل انسانیِ پرستاری خود، از بیماران در مراحل دشوار بیماری مواظبت و حمایت می‌کنند، به‌عنوان احترام به ارزش انسانی والا، قدردانی کنیم. پرستاری، حرفه‌ای انسانی و اسلامی است و جامعه و کشوری مثل ما که سرشار از عواطف گوناگون است و نقش عواطف در این جامعه، همواره نقش برجسته‌ای بوده است، باید به این حرکت عاطفی بزرگ ـ که دارای مبنای عقلانی و فکریِ راسخی هم هست ـ به چشم احترام بنگرد.
 پرستاری، حرفه‌ای مقدّس و ارزشمند است؛ به‌طوری‌که رسول خدا (ص)، پرستار را در قیامت، هم‌نشین ابراهیم خلیل می‌داند و می‌فرماید: هر کس یک شبانه‌روز از بیماری پرستاری کند، خداوند او را با ابراهیم خلیل محشور می‌کند. حضرت امام خمینی (ره) نیز در مورد ارزش پرستاری فرموده است: پرستاری از بیمار، امر بسیار مشکلی است، لکن خیلی ارزشمند است، شما متوجه باشید که شغل شما، شغل بسیار شریفی است و از آن‌طرف، مسئولیتش هم زیاد است. مقام معظم رهبری هم به پرستاران توصیه می‌فرماید: پرستاران هم چه زن و چه مرد قدر خودشان را بدانند و این حرفه را مقدّس بشمارند.
 بعضی کارها تعطیلی بردار نیست و شخص همواره باید آماده خدمت‌رسانی باشد. پرستاری، ازجمله این حرفه‌هاست. مقام معظم رهبری با توجه به این نکته، در مورد کار پرستاری می‌فرماید: پرستار، از خانه، از همسر، از فرزندان، شب، روز، نیمه‌شب، ایام عید، روزهای جمعه و ایام تعطیل که مردم سرگرمِ تفریح و گذراندن تعطیلی خودشان هستند، دور است. پرستار نمی‌تواند بیمار و بیمارستان را رها کند. به این مسائل باید توجه شود. کار سخت، وقت‌نشناسی، همیشه حاضر بودن، جدایی از محیط زندگی، سختی کار را مضاعف می‌کند.
 روز مبارک ولادت حضرت زینب (س)، از سال‌ها پیش، «روز پرستار» نامیده شده است. او که با دستان نوازشگر و قلب مهربان خود، درد بیمار را تسکین می‌بخشد و به او نوید حیاتی دوباره می‌دهد. باید قدر او را دانست و به او و حرفه مقدسش احترام گذاشت؛ چنان‌که مقام معظم رهبری می‌فرمایند: به نظر من، همه مردم ما و همه‌کسانی که به سرنوشت بیماران و به‌سلامت کشور اهمیت می‌دهند، بایستی به قشر پرستار توجه و محبت و اهمیت نشان بدهند؛ چه مسئولان، چه آحاد مردم. بامید اینکه قشر محترم پرستار همراه با افزایش توان علمی و تجربی بتوانند، موردتکریم دولتمردان و برنامه ریزان کشور قرار گیرند.
 معاونت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران این روز فرخنده را به عموم مسلمانان جهان خصوصاً پرستاران تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.
 گردآوری و تلخیص: ایرجی


:  سایت حوزه نت    1396/11/2 13:29     
  
تعداد بازدید :  246

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: