برگزاری کارگاه انس با قرآن ویژه اعضای هیئت علمی دانشگاه
    به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دومین جلسه کارگاه انس با قرآن در محضر معصومین علیهم السلام، ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه ها، با حضور دکتر محمدحسین نیکنام، عصر روز چهارشنبه  20 دی ماه 1396 در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
دکتر نیکنام، مشاور وزیر بهداشت در امور بین الملل، گفتار خود را با تفسیر شعری از مولانا آغاز کرد و گفت مولانا تربیت شده مکتب شمس است. اگر کسی قرآن نداند از نظر من ارتباطش با شعر و ادب هم ارتباطی قوی نیست چون لازمه فهم بیشتر ادبیات آشنایی با قرآن است. در بسیاری از تعالیم اسلامی ائمه راز داران الهی معرفی شده اند. در زیارت جامعه کبیره تعبیر "حفظ سرالله" داریم . قرآن ضمن اینکه کتاب هدایت است جزو اسرار الهی است. علی (ع) می فرمایند: من رازدار و مورد اطمینان خدا هستم.
علی (ع) : در درون سینه من دانش فراوانی است و اگر نگهبانانی بیابند و آن را همانگونه که از من شنیده اند روایت کنند بخشی از آن را در نزد آنان به امانت خواهم سپرد. "ان العلم مفتاح کل باب و کل باب یفتح اَلفَ باب" . بعضی از این اسرار بقدری سنگین است که پیامبران هم نمی توانستند این بار را تحمل کنند نظیر داستان حضرت خضر و موسی(علیهما السلام). سپس قرآن هایی بین شرکت کنندگان توزیع شد و استاد خواستند تا به قرآن حتی نگاه کنند چون اثری بخصوص دارد. صفحه 301 سوره کهف آیه 67 قرائت شده و استاد توضیحاتی در باره این آیات داد.
در روایت است که قرآن در قیامت به شکل یک انسان بسیار زیبا  ظاهر شده و به اسم، شفاعت و گله می کند. وی افزود به مریض ها هم توصیه کنیم قرآن بخوانند چون کمبود بیماران ما بحث معنوی است. اگر مولانا یک مرد الهی را دید و متحول شد ما با خواندن قرآن با خدا طرف هستیم.  حکمت ظهور حضرت مهدی(عج) پس از ظهور او معلوم می شود؛ در داستان حضرت خضر(ع) و حضرت موسی (ع) در حکمت غیبت حضرت مهدی (عج) آمده است، همچنانکه خضر اقدام به سوراخ کردن کشتی، کشتن بچه و کشیدن دیوار برای موسی کرد و حکمت این کار تا هنگام جدایی آن دو معلوم شد.
استاد در پایان در باره حدیث ثقلین توضیحاتی ارائه داد و به سئوالات حاضران پاسخ گفت.
 
قابل ذکر است، دکتر محمد حسین نیکنام، مشاور محترم وزیر بهداشت و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، که کارشناس-مجری برنامه ترجمه و تفسیرقرآن، شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی ایران (بیش از سه دهه) ورادیو قرآن (بیش از یک دهه) است به عنوان استاد خادم و فعال قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی شناخته شده و در حوزه ی علوم پزشکی، نشان مدیریت سازمان جهانی بهداشت(WHO) را داراست. تالیف و ترجمه بیش از 10 کتاب و تالیف بیش از50 مقاله علمی در نشریات بین المللی از جمله آثار علمی و تالیفات وی است.
 
کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شوند.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

   1396/10/24 14:54     
  
تعداد بازدید :  312