نشست خبری فعالیت‌های دانشگاه در خصوص کالاهای آسیب‌رسان با محوریت دخانیات برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی در نشست خبری که به‌منظور فعالیت‌های دانشگاه در خصوص کالاهای آسیب‌رسان صبح سه‌شنبه 21 آذر 96 در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد، دکتر رستمیان گفت: افزایش مالیات‌ بر کالاهای آسیب‌رسان ضروری است زیرا این کار سبب کاهش مصرف کالاهای آسیب‌رسان در کشور می‌شود.
وی افزود: نگاهی که ما در حوزه سلامت به بودجه داریم افزایش عوارض و مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان مانند دخانیات است و در همین راستا بودجه کشور به‌وسیله دولت در لایحه‌ای به مجلس و کمیسیون‌های تلفیق‌ ارائه‌شده تا بر این امر مهم تأکید شود.
 دکتر رستمیان ادامه داد: مالیات‌ بر کالاهای آسیب‌رسان باید به‌صورت هوشمندانه‌ افزایش پیدا کند و بنابر دستور سازمان بهداشت جهانی مالیات‌ها بر کالاهای آسیب‌رسان باید بر اساس یک سیاست‌ برد‌ برد باشد زیرا سبب کاهش مصرف این نوع کالاها در کشور می‌شود.
 وی بابیان اینکه‌ کشور ما باید به سمت آموزش و پیشگیری از مصرف کالاهای آسیب‌رسان حرکت کند، افزود: قطعاً با افزایش مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان سبب افزایش هزینه و دسترسی و مصرف کمتر می‌شود.
دکتر رستمیان ادامه داد: متأسفانه شرایط موجود در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها‌ در حوزه توسعه نظام سلامت متفاوت‌ است‌ به‌طوری‌که در میان 181 کشور دنیا ایران کمترین مالیات را به کالاهای آسیب‌رسان به‌خصوص سیگار اختصاص داده است.
 معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه بابیان اینکه، مالیات کم برای کالای های آسیب‌رسان شاخص‌ خوبی برای کشور ما محسوب نمی‌شود، افزود: نخبگان نظام‌های سلامت و مردم از دولت و مجلس این مطالبه رادارند که مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان به‌خصوص سیگار افزایش یابد تا دسترسی‌ و مصرف به‌خصوص در جوانان کاهش پیدا کند.

استعمال دخانیات، تحمیل هزینه هنگفت به‌نظام سلامت 
دکتر رستمیان‌ یادآور شد: طبق معاهده‌ بین‌المللی باید هرسال 10 درصد مالیات بر کالاهای‌ آسیب‌رسان به‌خصوص سیگار که موجب تحمیل هزینه‌های هنگفتی در حوزه سلامت می‌شود، افزایش یابد درحالی‌که در ایران مالیات بر دخانیات در سال 96 نسبت به سال 95، 50 درصد کاهش پیداکرده است.
وی آموزش در خصوص عوارض مصرف سیگار به‌خصوص در مدارس را امری ضروری دانست و گفت: با آموزش و اطلاع‌رسانی در خصوص عوارض مصرف سیگار می‌توان از افزایش مصرف آن به‌خصوص در جوانان پیشگیری کرد که در این صورت در کاهش هزینه‌های حوزه سلامت نیز نقش بسیاری خواهد داشت.
دکتر رستمیان دسترسی آسان به مواد مخدر به‌خصوص سیگار را یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش مصرف آن دانست و افزود: بابیان اینکه عرضه‌ سیگار در نزدیکی مدارس ممنوع است و تأکید کرد: متأسفانه امروزه دسترسی به سیگار از نان هم راحت‌تر شده که یکی از راه‌کارها کاهش دسترسی است. به‌طوری‌که تحقیقات‌ نشان می‌دهد به از‌ای یک درصد افزایش مالیات بر سیگار در حدود یک درصد مصرف آن در بین مردم کاهش پیدا خواهد کرد.
دکتر رستمیان‌ بابیان اینکه در ایران هزینه مصرف سیگار سالیانه 10 هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: متأسفانه در کشور ما به دلیل مصرف سیگار نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان هزینه درمان بیماری‌های وابسته به دخانیات‌ در حوزه سلامت می‌شود که با تغییر سبک زندگی 75 درصد از سلامتی افراد تضمین خواهد شد.
وی‌ ادامه داد: طبق قانون باید به 70 درصد قیمت خرده‌فروشی سیگار‌ مالیات تعلق بگیرد که متأسفانه در کشور ما این میزان‌ تنها‌ 10 درصد است و همین مسئله باعث‌ شده تا سیگار‌ تبدیل‌ به  محلی برای کسب درآمد شود به‌طوری‌که تا سال 2025، 2 کارخانه تولید‌ سیگار‌ افتتاح خواهد شد که این مسئله نشان‌دهنده یک ضعف‌ بزرگ‌ است.
دکتر رستمیان‌ ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر در حدود 2.5 میلیون معتاد در ایران وجود دارد این در حالی است که باید طبق برنامه ششم‌ سالیانه‌ 5 درصد ‌از این آمار کاهش پیدا می‌کرد.
وی در خصوص مصرف قلیان‌ در میان افراد به‌خصوص جوانان اظهار کرد: با راه‌اندازی کمپین‌های مختلف باید مصرف کالاهای‌ آسیب‌رسان در کشور کاهش پیدا کند البته بالا رفتن سواد مردم‌  کمک بزرگی در کاهش هزینه‌های حوزه سلامت و بیماری‌های مختلف دارد.
دکتر رستمیان همچنین بابیان اینکه‌ی 90 درصد بیمارانی‌ که دچار سرطان‌ ریه هستند سابقه‌ استعمال دخانیات‌ داشته‌اند تصریح کرد: مصرف سیگار منجر به بروز سرطان‌ ریه در افراد می‌شود درحالی‌که با کاهش مصرف دخانیات یک سوم سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است.
 وی در پایان، خاطرنشان کرد: سیگار‌ در سلول‌های استخوان‌ساز نیز تأثیر‌ منفی بسیاری دارد. بیماری التهابی‌ و پوکی‌ استخوان در افراد سیگاری بسیار بیشتر بروز می‌کند و متأسفانه پیش‌بینی می‌شود با همین شرایط در آینده‌ای نزدیک ایران، مصر و پاکستان بیشترین مصرف‌کننده دخانیات در دنیا خواهند شد.

   1396/9/22 09:55     
  
تعداد بازدید :  291

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: