برگزاری کارگاه "انسان‌شناسی مقدمه تربیت" ویژه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها

به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه انسان‌شناسی مقدمه تربیت، ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور حجت‌الاسلام دکتر جمشید معصومی، عصر روز چهارشنبه 1 آذر 1396 در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
   حجت‌الاسلام معصومی که 20 سال است در رشته های فقه، حقوق و تربیت اسلامی تدریس می‌کند و از اساتید برجسته و صاحب نام  کشوری است، در ابتدای این کارگاه به مقوله انسان‌شناسی به‌عنوان مقدمه بحث تربیتی اشاره کرد و ضمن بیان اینکه علت اصلی گوناگونی دستگاه‌های تربیتی دنیا، نوع شناختی است که آن مکاتب از انسان دارند بر این موضوع نیز تاکید کرد که برای شناخت تربیت دینی باید بدانیم تعریف دین از انسان چیست.
 استاد معصومی  افزود: در رابطه با انسان‌شناسی از دو زاویه می‌توانیم به شناخت انسان برسیم:
1 - بررسی گزارش خلقت در مورد انسان
 2- راه دوم نوعی کالبدشکافی است با وسیله انسان‌شناسی اندیشمندان
 بعضی بزرگان می‌گویند: گزارش خلقت که خداوند داده، تمثیل است. استاد معصومی ضمن بیان آیاتی چون لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم در خصوص خلقت بشر و فرشتگان و روایتی از مولوی به اهمیت و عظمت خلقت بشر تأکید کرد.
 در ادامه استاد گفت:  خداوند می خواهد بگوید انسان موجودی است که نمی تواند محدودیت را تحمل کند و قابلیت های فراوانی دارد و از شرکت‌کنندگان خواست سؤالات خود را مطرح کنند.
وی در پایان تجربیات خود را در زمینه های تربیتی با شرکت کنندگان در میان گذاشت.
 کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شوند.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

گزارش: مسعود ایرجی

   1396/9/5 14:48     
  
تعداد بازدید :  312