کارگاه بایدها و نبایدهای تربیت فرزند ویژه اعضای هیئت علمی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه بایدهاونبایدهای تربیت فرزند، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی، با حضور حجت‌الاسلام دکتر جمشید معصومی، استاد دانشگاه آزاد، عصر روز چهارشنبه سوم آبان 96 در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
   حجت‌الاسلام معصومی که دارای بیست سال سابقه تدریس در رشته های حقوق است، سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که کار تربیت فرزندان کار فوق‌العاده سختی است و ما در مقابل فرزندان مسئولیم. بااینکه فرزندان پس از گذشت حدود بیست سال از ولایت پدر و مادر خارج می‌شوند ولی والدین معمولاً به آن‌ها استقلال نمی‌دهند. حتی بسیاری از فقها زمانی که فرزندان بالغه رشیده می‌شوند، ولایت را ساقط می‌دانند. قبل این زمان ما باید مسئولانه در کنار فرزند باشیم و روایت داریم که خدا لعنت کند کسانی که فرزندانی به دنیا می‌آورند و مسئولیت نمی‌پذیرند و آن‌ها را رها می‌کنند.
در ادامه وی افزود، مطلبی تربیتی را در عالی‌ترین وجه دیدم که عمیقاً رابطه فرزندی را بیان کرده و آن نامه 31 نهج‌البلاغه است که یک نامه تربیتی اخلاقی و عرفانی است و روایت بر این منوال است که سلامت فرزند موجب خیر اخروی هم برای ما هست.
سرنوشت فرزند و والدین به هم گره‌خورده است. مطابق تفسیر علامه در برزخ پرونده ما بسته نمی‌شود و نتیجه سرمایه گزاری هایی که در حیات مادی کرده‌ایم، در آخرت عاید ما می‌شود. از مسائلی که باید برای کار تربیتی‌مان مبنا قرار دهیم، دانستن این موضوع است که ما با موجودی سروکار داریم که پر از استعداد و قابلیت است و باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که این فرزند، خود واقعی اش بشود یعنی این فطرت و قابلیت دست‌کاری نشود.
وی در پایان به سه لایه وجودی انسان اشاره کرد : اول، لایه جسم و دوم لایه غریزه یا حیات حیوانی است که این دو با حیوانات مشترک می‌باشند. لایه سوم را اصلی‌ترین دانست که قابلیت‌های وجودی انسان است که برای شکوفا کردن آن باید لایه‌های اول و دوم را مدیریت کنیم. وی افزود بیشتر کشورهایی که به موفقیت رسیده اند مطابق فطرت بشر عمل کرده اند. علامه عسگری دین را کاتالوگ انسان تعریف می کند. در پایان کارگاه استاد به سوالات مطروحه پاسخ داد.

کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شود.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

گزارش از ایرجی

   1396/8/8 10:09     
  
تعداد بازدید :  312