کارگاه جهاد و عمل جهادی با نگاهی به مقتضیات زمان ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه جهاد و عمل جهادی با نگاهی به مقتضیات زمان، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی، با حضور سردار مصطفی باغبان، عصر روز چهارشنبه ۲۶مهرماه ۱۳۹۶ در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
   
سردار باغبان عضو ستاد مدافعان حرم در ابتدای این کارگاه به مبحث سابقه جنگ بین ایران و عراق اشاره کرد و افزود تاکنون ۴ بار بین ایران و عراق جنگ رخ‌داده است. اولین بار زمان امیرکبیر و هدیه دادن سلیمانیه با امضای قرارداد ارزروم و دومین بار زمان رضاشاه و اعطای اروندرود به عراقی‌ها و سومین دفعه در زمان شاه ملعون و در پی عملیات ظفار بوده که با توافق شاه و صدام در تعیین حدود تالوگ به‌پایان برده شده است. لذا جنگ‌ها می‌توانند در هر زمان و قرنی اتفاق بیافتند و مختص زمان جمهوری اسلامی نیست. کشور ایران به دلیل وسعت، بیشتر مورد تعرض جهانیان بوده است، اما در طی قرون اخیر تنها جنگی که حتی وجبی از خاک ایران جدا نشده است، دوران دفاع مقدس بوده است.
سردار باغبان ضمن اشاره به ماجرای جانبازی خود در جبهه و ادامه درمان خود گفت ما تاکنون ۲۸۰۰ شهید مدافع حرم غیر ایرانی داشته‌ایم که مساوی با ده برابر شهدای ایرانی هستند. در افغانستان اگر بفهمند کسی برای جنگ باداعش رفته است وی را ۲۰ میلیون تومان جریمه و ۲۰ سال به زندان می‌اندازند و در پاکستان اگر بفهمند وی را اعدام می‌کنند.  ما اکنون ۲۷ شهید مدافع حرم داریم که نمی‌توانیم هویت آنها را مشخص نماییمدو سال است که با همکاری انستیتو پاستور اقدام به نمونه برداری DNA  از مدافعان حرم نموده‌ایم. در میان مدافعان حرم تیپ فاطمیون از افغان‌ها، تیپ زینبیون ازپاکستانی‌ها و تیپ نبیون از اهل تسنن تشکیل یافته‌اند که در کنار مجاهدان دیگر در برابر داعش می‌جنگندداعشی ها از پیشرفته‌ترین سلاح نقطه زن برخوردارند که با استفاده از پهباد اقدام به شکار نیروهای رزمنده می‌نمایند.
 سردار باغبان به سیل جمعیت داوطلب اعزام به جنگ با داعش اشاره کرد و شهید حججی و شهدای دیگر مدافع حرم را نیروهای تربیت‌شده نظام جمهوری اسلامی ایران نامید که به جهت پایمردی‌هایشان جزو افتخارات این نظام به شمار می‌روند. وی از پزشکان و روان‌پزشکان خواست تا دفتری را برای رسیدگی و کمک به وضع خانواده شهدای مدافع حرم اختصاص دهند و با اشاره به این مطلب که جهاد علمی از بزرگ‌ترین جهادهاست از اعضای هیئت‌علم یدانشگاه ها درخواست کرد تا در جبهه‌ی علمی نیازهای درمانی مجاهدان و رزمندگان را در اولویت قرار دهند.

  کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شود.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

گزارش از ایرجی

   1396/7/29 14:37     
  
تعداد بازدید :  412