کارگاه حقوق شهروندی ویژه اعضای محترم هیئت علمی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه حقوق شهروندی، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی، با حضور استاد محمدرحیم قهستانی، عصر روز چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
مشاور ارشد حقوقی معاونت توسعه دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ابتدای این کارگاه پس از ارائه تعریفی از حقوق شهروندی، گفت: در کشورهای اروپایی وقتی به کسی امتیاز Citizenship داده می‌شود دولت تعهد می‌کند که از حقوق شهروندی وی حمایت نماید پس‌ازآن، شخصی که این امتیاز را می‌گیرد قسم یاد می‌کند که به حقوق شهروندی خیانت نکند و بدین ترتیب دموکراسی بدون حقوق شهروندی معنا ندارد. حقوق شهروندی در تفکیک به حقوق آزادی‌های متعددی نظیر آزادی سکونت، شغل و غیره دلالت دارد.
وی سپس با اشاره به قانون اساسی افزود: عمل نکردن به قانون اساسی مستوجب زندان است و به حاضران توصیه کرد، نامه حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر را که متضمن نکات اخلاقی و حقوقی است مطالعه کنند.
استاد قهستانی همچنین به لزوم توجه به قانون و تلاش در جهت یادگیری قوانین کشور خصوصاً قانون اساسی و قانون مدنی اشاره کرد و مرجع بیشتر تخلفات را عدم آگاهی نسبت به قانون دانست و افزود: از میان ۵۰ میلیون نفری که در کشور ما به سن قانونی رسیده‌اند حدود ۱۵ میلیون نفر پرونده در گردش قضایی دارند و حدود ۳۰ میلیون نفر درگیر مسائل قضایی هستند. این در حالی است که در کشور ژاپن با رقم ۱۲۷ میلیون نفر جمعیت، کمتر از ۲۰۰ هزار نفر و در کشور هند با رقم یک میلیارد نفر جمعیت فقط ۲ میلیون نفر درگیر پرونده‌های قضایی هستند. وقتی این ارقام را می‌بینیم و متوجه فاجعه در کشور خودمان می‌شویم به اشکال موجود پی می‌بریم که همان عدم آشنایی با قوانین خصوصاً قانون مدنی است. قانونی که همه باید از آن آگاهی داشته باشیم چراکه قانون مدنی دربرگیرنده قوانینی راجع به امورات زندگی ما، نظیر ازدواج، طلاق و مراودات روزمره است. با وجود اینکه 30 درصد پرونده‌های قضایی به معاملات اقتصادی مردم تعلق دارد ولی بازهم ما و عده زیادی از مردم بدون دقت زیر متن قراردادها را امضاء می‌کنیم و تعهداتی می‌دهیم که خود از آنها خبر نداریم. ناظر بر اینکه مساله وجود پنج و نیم میلیون پرونده قضایی در سال، برای رسیدگی به شکایات مرتبط با چک‌های برگشتی است.
   وی سپس اظهار داشت که در بیشتر کشورهای جهان به خاطر عدم اطلاع مردم از قوانین، معمولاً جهت رسیدگی به پرونده قضایی خود، وکیل اختیار می‌کنند. در کشور ما برای افرادی که برای پرداخت حق‌الوکاله استطاعت مالی ندارند قسمتی به نام دفتر معاضدت قضایی در دادگاه‌ها پیش بینی  شده تا برای  آنها وکیل در نظر بگیرند.
 مشاور حقوقی دانشگاه همچنین به حدود ۱۲٬۰۰۰ قاضی در کشور اشاره کرد که از میان آنها  ۶۰۰ نفر خانم هستند و این آمار را با کشورهایی همچون ژاپن با تعداد237 نفر و هند با تعداد فقط دو هزار نفر قاضی مقایسه کرد. وی با رد اعمال‌نظرشخصی قضات، وظیفه قاضی را اجرای قوانین ذکر کرد و اظهار داشت، ما باید درزمینه حقوق شخصی خودمان مطالعه داشته باشیم و به سه کتاب آیین دادرسی مدنی کیفری، حقوق مدنی و قانون مجازات اسلامی که متضمن حقوق ملت در قانون اساسی است بیش‌ازپیش اشراف داشته باشیم.
استاد قهستانی در پایان از حاضران خواست برای اطلاع از قوانین تلاش کنند و یا دست کم قبل از انجام کارهای مهم و حقوقی با وکلا مشورت نمایند تا هم بار حکومت را سبک نمایند و هم حقوق خود را ضایع ننمایند. کارگاه حقوق شهروندی مورد استقبال بسیاری از اساتید قرار گرفت و با سؤالات متعدد و پرسش و پاسخ اساتید به پایان رسید.
کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده، راهبردهای فرهنگی دانشگاه، چشم اندازها و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شود.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

مسعود ایرجی
 
   1396/6/13 08:42     
  
تعداد بازدید :  235