کارگاه خبر و دروازه‌بانی آن در دوران جدید رسانه‌ها

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه جایگاه خبر و دروازه‌بانی آن در دوران جدید رسانه‌ها، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی، با حضور دکتر داوود نعمتی انارکی، عصر روز چهارشنبه 18 مرداد 1396 در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
    عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیما، در ابتدای این کارگاه که با دو عنوان جایگاه خبر در سطح ملی و بین‌المللی و دروازه‌بانی خبر برگزار شد، شناخت رسانه‌ها و کارکرد و وظایف آن‌ها را با توجه به شرایط فعلی در جهت مدیریت جریان ارتباطی ضروری دانست و به وظایف و نقش جریان رسانه‌ها اشاره کرد.
مدیرکل روابط عمومی صداوسیما، سپس به شش غول رسانه‌ای ازجمله جنرال الکتریک و نیوز كورپوریشن اشاره کرد و خبرگزاری‌های مطرح دنیا نظیر آسوشیتدپرس، یونایتد پرس، رویترز و فرانس پرس را معرفی کرد و گفت: خبرگزاری یونایتد پرس 50 هزار دفتر خبری در دنیا دارد. 75 کشور غیرمتعهد در سال 1970 نتوانستند فضای خبری را از غرب بگیرند و نود در صد جریانات رسانه‌ای در دنیا تحت اختیار رسانه‌های غربی است.
 وی افزود دروازه‌بانان در تمامی مجراهای خبری تعداد تصمیمات بیشتر و مهم‌تری در ارتباط با جریان انتقال خبر اتخاذ می‌کنند. دروازه‌بانی در رسانه‌های سنتی از خود شخص خبرنگار آغاز و تا انتشار خبر ادامه پیدا می‌کند. همچنین درباره دروازه‌بانی در رسانه‌های سنتی و رسانه‌های جدید و در مورد انواع روزنامه‌نگاری ازجمله روزنامه‌نگاری شهروندی یا مردمی توضیحاتی ارائه شد. در پایان شرکت‌کنندگان سؤالات و نظرات خود را مطرح کردند.
 کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شود.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.POWER POINT کارگاه
 
گزارش: مسعود ایرجی

   1396/5/22 10:59     
  
تعداد بازدید :  318