برگزاری کارگاه صیانت از حقوق شهروندی به مراه مهارت تفکر انتقادی ویژه اساتید هیئت علمی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه صیانت از حقوق شهروندی به همراه مهارت تفکر انتقادی، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی، با حضور دکتر رضا بازرگان، عصر روز چهارشنبه 11 مرداد 1396 در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
    دکتر بازرگان، که به‌عنوان مدیر فرهنگی در ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر فعالیت می‌کند، محور بحث خود را به تشریح مختصات مهارت تفکر انتقادی و مناسبت آن با حقوق شهروندی قرارداد.
وی بحث خود را با سخنان آنتونی رابینز آغاز کرد که می‌گفت خوش به حال کسی که سه میم دارد معنویت،مدرک و مهارت.الگوی سازمان بهزیستی این است که هرکسی که دنبال بهتر زیستن دیگران است زندگی بهتری دارد، حقوق شهروندی به دنبال بهتر زیستن دیگران است.
  دکتر بازرگان با اشاره به نزدیک بودن به روز میلاد امام رضا علیه‌السلام افزود به فرمایش امام رضا علیه السلام بدترین وضعیت جامعه هنگامی است که همه کارها را به دیگری بسپارند و همچنین اشاره کرد دکتر گیلبرت بوتوین در سال 1979 زنگ مهارت‌های زندگی را به صدا درآورد و از بی‌سوادی سفید یادکرد و اینکه انسان‌ها بزرگ اند ولی بزرگوار نیستند.
     ایشان سپس به الگوی ژاپن پرداخت و گفت ژاپنی‌ها به کودکان خود سه شین را می‌آموزند:1- شکرگزاری اعم از خوش‌بینی و خوشبخت شدن و الگوی کایزن در بهبود مستمر کیفیت. 2- شاگردی و اینکه در آموزش‌وپرورش ژاپن تأکید بر خوشبخت کردن است درحالی‌که در کشور ما بیشتر تأکید بر موفق کردن است. 3- شراکت و اینکه در کشور ما چه در منزل و چه در محل کار ضعف فرهنگ شراکت وجود دارد.
 مدیر فرهنگی ستاد امربه‌معروف همچنین اظهار داشت: در کشور ما نقد مساوی با نفی است درحالی‌که انتقاد به معنای تفکیک سره از ناسره است. به‌عنوان‌مثال از اظهارات نور سلطان نظربایف رئیس‌جمهور قزاقستان درباره اختصاص روزی به‌عنوان بیان انتقادات و از شعار تفکر انتقادی  شرکت پورشه با عنوان ،تذکر شما علاقه ما، یادکرد.
 دکتر بازرگان به خصوصیات تفکر انتقادی ازجمله پاسخگو و پرسشگری، خدمت‌رسانی، شفافیت، سؤال پذیری، انعطاف‌پذیری اشاره کرد و به این سخن هیتلر اشاره کرد که آنچه وی را ساقط کرده ، نگفتن بدی‌هایش بوده است.
کارگاه بعدی در روز 4 شنبه 18 مرداد برگزار می گردد.

گزارش:مسعود ایرجی 


   1396/5/17 14:12     
  
تعداد بازدید :  413