برگزاری کارگاه تحولات اخیر خاورمیانه و دنیای اسلام
برگزاری کارگاه تحولات اخیر خاورمیانه و دنیای اسلام 

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه تحولات اخیر خاورمیانه و دنیای اسلام، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی، با حضور استاد حسین شیخ‌الاسلام، عصر روز چهارشنبه 4 مرداد 1396 در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
    استاد شیخ‌الاسلام، که بیش از 16 سال معاون وزیر امور خارجه در دوره های مختلف بوده و هم اکنون مشاور وزیرامور خارجه است، در ابتدای این کارگاه ایام دهه کرامت را تبریک گفت و به درخواست اساتید حاضر در کارگاه، به  توصیف سرگذشت و سوابق مبارزاتی خودپرداخت.
وی که سفیر ایران در سوریه در دورانی بسیار حساس بوده و همچنین نمایندگی شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد، با اشاره به سیاستهای ژئوپلیتیکی استعمار جهانی از ابتدای روند توسعه بهره‌برداری از انرژی ذغالسنگ، تجاری شدن نفت و ظهور رژیم صهیونیستی با تضمین بالفور، وزیر خارجه وقت انگلیس در حمایت از این رژیم، توضیحاتی ارائه کرد و به طور خلاصه اهمیت انرژی از نگاه استعمار و همچنین تلاشهای کشورهایی خاص را جهت چپاول جهانی این عنصر تاثیر گذار حیاتی موشکافی کرد.
   مشاور وزیر  امور خارجه همچنین به تصویب اولین قطعنامه سال 1947 در خصوص تقسیم اراضی فلسطینی‌ها در جامعه ملل و مراحل حملات نظامی سالهای 1967 و اشغال کل فلسطین و اردن و صحرای سینا و سال 1982 حمله به بیروت با پشتیبانی آمریکا و اسرائیل اشاره کرد و افزود، در ایران نیز 4 هزار مستشار نظامی ارتش را کنترل می‌کردند و روزانه 6 میلیون بشکه نفت تولید می‌کردیم. در عربستان نیز آمریکا باعبدالعزیز پادشاه عربستان قراردادی منعقد کرده بود تا خود تعیین کننده قیمت نفت باشد.
  ایشان به جنگ تحمیلی و تسخیر فاو به‌عنوان مهم‌ترین قسمت از خاک عراق و سپس اقدام صدام حسین در پرتاب بمب‌های شیمیایی در جهت جلوگیری از برتری نظامی ایران و تصمیم امام خمینی (ره) به پذیرش قطعنامه اشاره نمود.
 آقای شیخ‌الاسلام در پایان به آزادی شهر غزه در تابستان سال 1384 استقرار حماس، توسعه موشکی حزب‌الله با حمایت ایران، اشغال عراق توسط آمریکا با میراث 5 هزار نفر کشته و ده‌ها هزار نفر معلول و نجات سوریه  توسط ایران سخن به میان آورد.
تعامل و تبادل نظر خوب درون کارگاهی به ارائه شبهات موجود درباره ابعاد سیاسی تاریخی وقایع از ابتدای انقلاب اسلامی انجامید که با توجه به حضور استاد در بطن امور انقلاب و تسلط وی به وجوه مختلف این وقایع، رضایت کامل حضار از جهت پاسخگویی را در پی داشت.
کارگاه های ارتقای فرهنگی هیئت علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظر سنجی های انجام شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می شود.
از آنجا که اساتید مدعو سخنران این کارگاه ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه های تخصصی انتخاب می شوند و برگزاری کارگاه ها به صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت علمی دانشگاه های مختلف را به دنبال داشته است.
 
گزارش: مسعود ایرج   1396/5/8 15:52     
  
تعداد بازدید :  301