برگزاری کارگاه صلاحیت‌های شورای نگهبان به همراه بررسی تطبیقی در نظام های مختلف
 برگزاری کارگاه صلاحیت‌های شورای نگهبان به همراه بررسی تطبیقی  در نظام های مختلف

  به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه صلاحیت‌های شورای نگهبان به همراه بررسی تطبیقی در کشورهای مختلف، ویژه اعضای محترم هیئت‌علمی،  با حضور دکتر سید محمدهادی راجی، عصر روز چهارشنبه 28 تیرماه 1396 در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
     دکترراجی، عضو پژوهشکده شورای نگهبان، در ابتدای این کارگاه که به مناسبت روز 26 تیرماه سالگرد تأسیس نهاد شورای نگهبان برگزارشده بود، مهم‌ترین سند حقوقی هر کشور را قانون اساسی آن کشور دانست که باید به تائید مردم آن کشور برسد.
 وی همچنین گفت: قانون اساسی هر کشور دربردارنده مهم‌ترین ارزش‌های مربوط به مردم آن کشور است. در کشور ایران پیش‌بینی‌هایی برای صیانت از موازین اسلامی و قانون اساسی تدوین‌شده است که متولی آن شورای نگهبان است، گرچه مجلس و نهاد رهبری نیز وظیفه صیانت از قانون اساسی رادارند ولی متولی اصلی شورای نگهبان است.
     استادیار دانشگاه امام صادق (علیه السلام) همچنین الگوی مشابه ساختار نهاد شورای نگهبان را در کشورهای مختلف بررسی و به نمونه‌هایی همچون نهاد دادرسی در کشورهای دموکراتیک نظیر شورای قانون اساسی در فرانسه اشاره کرد و افزود نهاد دادرسی در کشورهای دموکراتیک، وظیفه حفاظت از قانون اساسی را نیز بر عهده دارد.
     وی سپس به بحث عملکردهای ویژه در الگوهاي مختلف ذیل پرداخت:
الف) نظارت بر قانون اساسي
 ب) نظارت بر انطباق مصوبات قوه مقننه با قانون اساسي
ج) نظارت بر قوه مجریه
د) نظارت بر احزاب سياسي
هـ) نظارت بر انتخابات
دکتر راجی سپس در ادامه وظایف اساسی شورای نگهبان را بدین گونه برشمرد:
 نظارت بر قانون‌گذاری (عدم مغايرت مصوبات مجلس و اساسنامه‌هاي مصوب دولت با قانون اساسي و شرع) (اصول 94-96 و 85)، نظارت بر انتخابات و همه‌پرسي (به‌غیراز انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا) (اصل 99)، تفسير قانون اساسي (اصل 98)، نظارت شرعي فقهاي شورا موضوع اصل چهارم قانون اساسي، پاسخ به استعلامات ديوان عدالت اداری يا اشخاص مختلف، اعلام بطلان قوانين و مقررات خلاف شرع.
 در پایان، درباره موضوعاتی همچون ترکیب و اعضاء، ارکان و تشکیلات اداری، صلاحیت‌ها و وظایف و بازوهای مشورتی شورای نگهبان توضیحاتی داده شد.

گزارش:ایرجی
عکس:میری


   1396/5/2 11:17     
  
تعداد بازدید :  492