کارگاه مهدویت و آخرین تحولات جهانی در این حوزه (ویژه هیئت‌علمی) برگزار شد
تفسیر غرب از امام مهدی (عج) در دوران معاصر
   

 کارگاه
مهدویت و آخرین تحولات جهانی در این حوزه (ویژه هیئت‌علمی) توسط حجت الاسلام دکتر زهیر دهقانی آرانی عصر روز چهارشنبه 27 بهمن ماه 1395 در سالن شماره دو دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور 50 نفرازاعضای محترم هیئت‌علمی دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، این جلسه که پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، حجت الاسلام دکتر زهیر دهقانی آرانی سخنان خود را با حدیثی از امام علی (ع) آغاز کرد که ایشان فرمودند هر مسلمانی که چشم خود را از دشمن ببندد وقتی بیدار می شود که حیله های دشمن اطرافش را فرا گرفته اند.
   دکتر دهقانی سپس به سابقه توجه غرب به مهدویت که به حدود 150 سال پیش می رسد اشاره کرد  وافزود شرق شناسان در قرن دوم وارد کشورهای اسلامی شدند و در دو موضوع قرآن کریم و تاریخ زندگی پیامبر اسلام (ص) تمرکز پیدا کردند.  
   دکتر دهقانی در ادامه به ظهور مدعیان مهدویت از قرن اول هجری تاکنون اشاره‌کرد و مشخصات تعدادی از آن‌ها نظیر قادیانی، باب، سودانی و عتیبی را در قرون اخیر نام‌برد.  همچنین تعدادی از کتاب‌های منتشرشده از سوی مستشرقین درزمینهٔ حضرت مهدی عج را معرفی کرد و افزود گروهک‌های سلفی نظیر داعش از امام مهدی (عج)  بانام محمد بن عبدالله یاد می کنند و تمرکز داعش در منطقه‌ای در حلب سوریه به نام دابق نیز که طبق روایات اهل سنت قرار است جنگ آخرالزمان در آن اتفاق بیافتد از نکات جالب‌توجه این بحث بود.
 موضوعات دیگری که مطرح شد عبارت بودند از: آموزش زبان فارسی در دبیرستان‌های اسرائیل، کرسی‌های اسلام‌شناسی در دانشگاه‌های غرب نظیر دانشگاه ادینبورگ، اکستر، مک گیل، پرینستون و آکسفورد که با برنامه‌های اسلام شناسان غربی نظیر لوئیس و ویلفرد مادلونگ برگزار می‌شود.
حجت الاسلام دهقانی همچنین به شخصی به نام میشل کوک اشاره کرد که درزمینهٔ امربه‌معروف و نهی از منکر پژوهش گسترده‌ای را در کتابی به همین عنوان انجام داده است. ایشان در پایان به تلاش دشمن از سال 2006 به بعد در جهت معرفی حضرت مهدی (عج) به‌عنوان فردی در تقابل با حضرت مسیح(ع) اشاره کرد.

گزارش: ایرجی
عکس:حسین میری
   1395/12/3 13:35     
  
تعداد بازدید :  385