برگزاری آخرین همایش ویژه‌ مداحان دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور اساتید مداحی کشور
برگزاری آخرین همایش ویژه‌ مداحان دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور اساتید مداحی کشور

 به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، دوشنبه ۲۵ اسفندماه در ادامه ی سلسله کارگاه‌های آموزشی مداحان دانشگاه، آخرین کارگاه آموزشی در سال ۱۳۹۵ در محل سالن شورای معاونت و با حضور استاد حدادیان و استاد فاطمیان از ساعت ۱۵ الی ۱۸ برگزار شد.
اندیشه‌ی توانمندسازی مداحان دانشگاه که اکثراً از بدنه‌ی کارمندی دانشگاه هستند و بدون چشم‌داشت در مراکز تابعه دانشگاه در مراسم مختلف به احیا و زنده نگه‌داشتن یاد و سیره اهل‌بیت علیهم السلام می‌پردازند، معاونت فرهنگی را بر این داشته تا در این مسیر، مداحان بزرگوار را در کارگاه‌های مختلف با حضور اساتید فن و مداحان برجسته‌ی کشوری آموزش داده، دانش این عزیزان را در حوزه‌ی نظری و فنی با دو دید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت ارتقا دهد.
در این همایش ابتدا استاد فاطمیان که از اساتید مداحی و از شاعران بنام است و  تألیفاتی گران‌بها همچون " از سنگ ناله خیزد"  و "تسبیح گریه" را در کارنامه دارد، آموزش و بهره‌گیری اشعار و الحان متناسب با شان اهل‌بیت علیهم‌السلام را یکی از اهداف این همایش آموزشی عنوان کرد و گفت:  به‌کارگیری فنی صوت و لحن و اشعار معتبر و مستند و متناسب با شرایط جامعه‌ی ولایتمدار ایران اسلامی می‌تواند در تأثیرگذاری و اثربخشی مجالس مذهبی ما تأثیر بسزایی داشته باشد.
وی در این خصوص، ایجاد امیدواری، بصیرت افزایی، آسیب‌شناسی و معرفی آسیب‌ها و آفت‌هایی را که ممکن است باعث کسر شأن و یا صدمه به مجالس ارزشی و مذهبی شود و یا جامعه‌ی مداحان را مورد تهدید قرار دهد از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی عنوان کرد.
در ادامه کارگاه با حضور استاد حدادیان استفاده بهینه از محافل سوگواری و همچنین جشن‌های ولادت اهل‌بیت علیهم‌السلام و اعیاد بزرگ اسلامی در جامعه دانشگاهی و اهتمام به برگزاری مراسم‌های مذهبی به صورت صحیح با مخاطب شناسی دقیق و بیان روضه‌های دارای سندیت و پرهیز از بدعت، خرافات و بیان مطالب تفرقه‌انگیز مورد تأکید قرار گرفت.
سپس مداحان دانشگاه پرسش‌های خود را درباره وجوه مختلف نظری و فنی بیان کردند که حاج سعید حدادیان به تمام آنها پاسخ داد و در خلال این پرسش و پاسخ، به نکاتی همچون دوری از توجه به مداحی به‌عنوان فن و حرفه، پرهیز از دریافت هزینه بابت مدح اهل‌بیت علیهم‌السلام، متفاوت بودن مخاطبان، روش رفتار در محفل‌های گوناگون، انواع و اقسام صوت و لحن و دوری از نزدیک شدن به سبک حرام، شعرشناسی و بررسی دقیق و موشکافانه بعضی از اشعار حماسی ارائه‌شده در سال‌های اخیر پرداخت.
معاونت فرهنگی دانشگاه با ارائه بسته‌ای کامل و چند ده جلدی از کتب موجود و معتبر در حوزه‌ی شعر و مدح اهل‌بیت علیهم‌السلام و همچنین در اختیار گذاشتن اقلام آموزشی چندرسانه‌ای برای مداحان دانشگاه این گروه خدوم را در کوتاه‌مدت با ابزار و آموزش‌های خاص تجهیز کرده و با برگزاری کارگاه‌های هدفمند در طول سال، برنامه‌ها و اهداف راهبردی را برای ارتقای فضای فرهنگی قرآنی مراکز تابعه دانشگاه پیگیری می‌کند.
همکاران گرامی که اشتیاق فعالیت در این حوزه را دارند و یا فعالیت‌هایی در این زمینه داشته‌اند، می‌توانند برای گرفتن آموزش‌های اولیه و یا ارتقای سطح نظری فنی خود با مسئول مداحان دانشگاه حاج محمود اشتیاقی ارتباط برقرار کنند.
مسئول مداحان دانشگاه علوم پزشکی تهران:
محمود اشتیاقی  ۴۲۹۱۰۳۰۴

گزارش:رئیسی
عکس:حسین میری
   1395/12/1 14:52     
  
تعداد بازدید :  418