برگزاری کارگاه " سناریوهای پیشاروی انقلاب اسلامی" (ویژه هیات علمی)
برگزاری کارگاه " سناریوهای پیشاروی انقلاب اسلامی" (ویژه هیات علمی)

 به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، کارگاه سناریوهای پیشاروی انقلاب اسلامی " توسط دکتر مهدی مطهر نیا عصر چهارشنبه 13 بهمن‌ماه 1395 در تالار شهید کاووسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور 50 نفرازاعضای هیئت‌علمی دانشگاه برگزار شد.
    در این جلسه که پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی آغاز شد، دکتر مطهر نیا در به تاریخ شکل‌گیری بحث آینده‌پژوهی پرداخت و افزود: آینده‌پژوهی با ولز در سال 1902 شروع شد که ولادیمیر لنین جزوه چه باید کرد را برای انقلاب مارکسیستی روسیه تزاری می‌نگاشت. فردی به نام ولز به دنبال این بود که آینده را ادراک کند و با درک آینده از غافلگیری‌های استراتژیک جلوگیری کند.در پس‌زمینه ذهن او و کسانی که به آینده و شناخت آن روی می‌آورند، رها شدن از غافلگیری در برابر آینده است، اگرچه هدف آینده‌پژوهان رسیدن به تعالی و رفاه بشر است. زمانی که از رفاه می‌گویند ، رفاه را در جنبه مادی خلاصه نمی‌کنند. رفاه وجوه متفاوتی دارد . اپیکور در فلسفه لذت بخشی ، رسیدن به تعالی روحی و درونی را لذت غایی می‌داند.    
    دکتر مطهر نیا سپس به جریانات انقلاب اسلامی، مفهوم جامعه سکولار اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی در مسیر حیات خود زمینه‌های دگردیسی را فراهم آورد، وی به اندیشه پارسونز در باره انقلاب اشاره کرد و افزود انقلاب اسلامی ایران گریزناپذیر بود و مردم احساس کردند برای تغییر باید انقلاب کنند،ایشان همینطور به نقاط قوت و تقویت مسیر انقلاب به جهت تداوم و بقای جمهوری اسلامی پرداخت.
حضور اعضای هیئت‌علمی دانشگاه بعد از اتمام کارگاه و همچنین پرسش و پاسخ پیرامون مسائل آینده‌پژوهی از نکات جالب‌توجه این کارگاه بود.

گزارش:ایرجی
عکس:سید حسین میری


   1395/11/20 08:57     
  
تعداد بازدید :  445