برگزاری کارگاه اصلاح سبک زندگی بر اساس مبانی طب ایرانی 1 ویژه اعضای هیئت علمی
برگزاری کارگاه اصلاح سبک زندگی بر اساس مبانی طب ایرانی 1 ویژه اعضای هیئت علمی
برگزاری کارگاه اصلاح سبک زندگی بر اساس مبانی طب ایرانی 1 ویژه اعضای هیئت علمی
  

 کارگاه فرهنگی " اصلاح سبک زندگی بر اساس مبانی طب ایرانی " توسط آقای دکتر حسین رضائی زاده (سرپرست دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران) عصر روز چهارشنبه 5 آبان ماه 1395 در سالن G6 ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور جمعی از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه برگزار گردید.
 
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی  دکتر رضائی زاده در خصوص اهداف این بحث گفت: در این دو جلسه در خصوص آشنائی با طب ایرانی صحبت و بعضی از دیدگاه ها را نسبت به یکدیگر روشن می کنیم، تا پایه ی یک سری از همکاریهای آموزشی برایمان شود. ایشان بیان داشتند که  تا حدود 50 سال پیش از طب سنتی در غرب به عنوان طب جایگزین نام برده می شد و اختلاف بر سر استفاده از این طب زیاد بود.

تا حدود 300 سال پیش که طب جدید جایگزین مکاتب قدیم شد نیز چنین دعوایی وجود داشت و افرادی را که خلاف طب ابن سینا عمل می کردند می بردند شلاق می زدند. به تدریج استفاده از بعضی از روشهای مکمل آغاز شد، و عنوان طب مکمل مورد استفاده قرار گرفت و فضا تعدیل شد . از سال 1990 به این طرف از واژه CAM استفاده کردند.اروپائیها از جنگ جهانی دوم روی هربال مدیسین کار می کردند و منجر به این شد که استفاده از روشهای مکمل و جایگزین در آمریکا آغاز شد.و نتایج توسط دکتر آیزنبرگ منتشر شد و مورد توجه مجلس آمریکا قرار گرفت . کمیسیون طب مکمل آمریکا دولت را موظف کرد به این موضوع بپردازد.
کمیسیون سیاست گذاری کاخ سفید با دستور رئیس جمهوری آمریکا تشکیل شد و پس از دو سال پیشنهاد تاسیس مرکزی به نام طب مکمل را دادند و سال 2000 مرکز NCAM تشکیل شد. و چهارمین برنامه استراژیک خود را در سال 2016 نوشت. از ابتدای 2015 این مرکز اسم خود را به (Natinal Center for Complementary Integrative Health) تغییر داد و واژه آلترنیتو را حذف و مدیسین را به health  تبدیل کردند. دانشکده های Integrative Medicine را ایجاد کردند. ایشان با بیان این مطالب به مکتب سنتی طب ایران پرداختند و افزودند: قدیمی ترین کتاب پزشکی فارسی کتاب هدایه المتعلمین فی الطب می باشد و در آن زمان، زبان علمی، زبان عربی بوده است. ملاصدرا واژه حکمت را جایگزین فلسفه نمود.

سپس تقسیم حکمت را به نظری و عملی توضیح دادند که علم طب تحت تقسیم بندی حکمت نظری سفلی قرار می گرفت. یک دانشمند امریکائی می گوید ابن سینا اولین کسی است که تفکر انتقادی را وارد حوزه پزشکی نمود. و رازی پایه گذار مفهوم کارآزمائی بالینی در پزشکی  است. لذا از دیدگاه ما طب ایرانی مصون از خطا نیست و باید پژوهش و واکاوی نیز حتما انجام شود. نظر قریب به واقع ای است که چیزی به نام طب اسلامی نداریم و منظورشان همان طب ایرانی است که در دوران اسلامی توسط دانشمندان مسلمان و ایرانی به اوج شکوفائی رسیده است. رای مراجع اینست که هیچکس جز پزشک اجازه دخالت در پزشکی را ندارد.همچنین تقسیم بندی علم طب به طب نظری شامل اسباب و علل ، و طب عملی شامل دارو درمانی را توضیح دادند. در پایان ایشان به سئوالات حاضرین پاسخ دادند.

قسمت دوم این کارگاه در چهارشنبه 12 آبان  برگزار شود. 

خبرنگار:مسعود ایرجی
عکاس: حسین میری
   1395/8/8 11:44     
  
تعداد بازدید :  303