دکترین اوباما و چشم انداز استراتژی کلان آمریکا
کارگاه " دکترین اوباما و چشم انداز استراتژی کلان آمریکا "ویژه اساتید هیئت علمی برگزار گردید
 " دکترین اوباما و چشم انداز استراتژی کلان آمریکا "
 
  
   کارگاه " دکترین اوباما و چشم انداز استراتژی کلان آمریکا " ویژه اعضاء محترم هبات علمی دانشگاه در عصر روز چهارشنبه مورخ 17/06/95  با حضور 53 تن از اعضاء هیات علمی در محل سالن  G6  ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید.
    پس از پخش آیاتی از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران ، از سوی مجمع خیرین دانشگاهی مراسم کوتاهی با سخنرانی حجت الاسلام علم الهدی در خصوص ارزش معنوی امورخیریه ، از شرکت کننده گان جهت عضویت در مجمع خیرین دانشگاه دعوت به عمل آمد. سپس آقای دکتر محمدجمشیدی ، عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و متخصص در امور سیاست خارجی آمریکا و امنیت بین الملل به بیان مطالبی در ارتباط با استراتژی یا ضعف دولت اوباما پرداختند و دو تحلیل ، اولویت داخلی و الویت بین المللی را ارائه دادند و افزودند، دولتها سعی می کنند اولویتشان را به محیط داخلی بدهند زیرا فشار های سیستمی از طریق محیط داخلی باعث شکل گیری سیاست خارجی می گردد.

 
     
  وی در ادامه به مباحث و مشکلات اقتصادی آمریکا اشاره کرد که پس از سال 2000 دولت آمریکا بدهی های کلانی داشته و به علت درگیر شدن در جنگ های عراق و افغانستان از زمان دولت بوش که از جنگ های منطقه خلیج فارس حمایت می نموده است، دولت آمریکا با بحران اقتصادی مواجه بوده است. از این رو اقای مولن رئیس ستاد ارتش آمریکا اظهار نموده که بزرگترین ترس ما ، بدهی های دولت آمریکاست. بر اساس نظر سنجی های انجام یافته مردم آمریکا هر ساله به نسبت بیشتری به سوی انزوا گرایی و عدم تمایل به دخالت در امور سیاسی جهان گرایش پیدا می کنند. از مشکلات بوجود آمده برای آمریکا همزمان با توسعه فن آوری های جدید ، حمله سایبری است . توانمندی ضد دسترسی و ممانعت سرزمینی ایران سبب شده شناورهای آمریکا و انگلیس در نزدیک شدن به قلمرو ایران در خلیج فارس با مشکل مواجه شوند. دولت  آمریکا همچنین با تهدیدات داخلی جدی مواجه است.
دکتر جمشیدی همچنین افزود، در سند دفاعی دولت آمریکا به  سال 2010 ، کشورهای  چین، روسیه، کره شمالی، ایران و تروریسم بعنوان تهدیدات اصلی محسوب گردیده اند. دولت آمریکا سعی نموده قدرت دریایی و هوایی خود را تقویت نموده واین کشورها را از جمله ایران مورد تحریم قرار دهد. زیرا تحریم در سیاست معرف قدرت است و آمریکا پس از واقعه 11 سپتامبر سعی می کند که ایده رهبری جهان را مطرح کند و نقش اول را به کشورهای دیگر بدهد و جای پای سبک و حداقلی بگذارد. ناظران معتقدند که همین سیاست باعث افزایش تنش در منطقه شده است. در پایان این جلسه ، آقای دکتر جمشیدی به سووالات حاضران در زمینه سیاست داخلی و خارجی دولت آمریکا پاسخ دادند.

گزارش از : مسعود ایرجی
عکس:سید حسین میری

   
  
   1395/6/21 09:07     
  
تعداد بازدید :  198