برگزاری کارگاه بررسی وضعیت منطقه (ویژه هیات علمی)
برگزاری کارگاه بررسی وضعیت منطقه (ویژه هیات علمی)
برگزاری کارگاه بررسی وضعیت منطقه (ویژه هیات علمی)


به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی اقای دکتر رویوران در ابتدای جلسه، تاریخچه ای از شکل گیری حکومت در ترکیه پس از جنگ جهانی اول ، فروپاشی حکومت عثمانی ، تغییرات و وابستگی های ملی ، ایدئولوژیکی و لائیک تا به وجود آمدن دولت رجب طیب اردوغان ، را بیان نمود و گفت : پس از شکست عثمانی قدرت به دست کمال آتاتورک افسر ارشد کودتا افتاد. آتاتورک با اسلام قطع رابطه نمود، حجاب و سنت های اجتماعی را برداشت و هم پیمان غرب گردید.
         ایشان در خصوص جریان فکری اخوان المسلمین خصوصا سیدقطب و بوجود آمدن حزب رفاه و حزب عدالت و توسعه  بیان داشت: سید قطب بعنوان رهبر اخوان المسلمین در کتاب معالم الطریق به دو دوره دعوت یا جامعه مکه و جهاد یا جامعه مدینه اشاره نموده است . در ده سالی که پیامبر در مدینه بوده اند 63 غزوه اتفاق افتاده ولی در دوران 13 ساله مکه، مسلمانان دست به سلاح نبردند.سید قطب می گوید ما باید تعریف کنیم که در چه جامعه ای هستیم. لذا پس از اعدام سید قطب اخوان المسلمین اختلاف کرده و عده ای خود را تابع جامعه مکه یا دعوت دانستند. نظیر حزب عدالت و توسعه که به رهبری رجب طیب اردوغان در سال 2002 میلادی از دل حزب رفاه بیرون آمد. این حزب معتقد است که اسلام در بعد اجتماعی نظارتی ندارد و این طرز فکر موجب رضایت آمریکا در منطقه گردید.اکنون ترکیه با گرایش به شرق سعی دارد خود را رهبر جهان اسلام به مثابه نقش آلمان در اتحادیه اروپا سازد. اردوغان در سفرهای اخیرش به کشورهای اسلامی ، سعی دارد الگوی خود را به آنها توصیه نماید.رژیم اشغالگر قدس نیز سعی می کند مدیریت حماس را از طریق ترکیه بدست بگیرد.
   وی در باره گروههای تکفیری  بیان داشت: ریشه تکفیر در اصل به نوشته های سید قطب باز می گردد که بحث جهاد با کفار را مطرح ساخته و در کتاب عبدالسلام فرج با نام الفریضه الغائبه آمده است. لذا اولین گروه با نام التکفیر و الهجره تئوری عملیاتی ترور بسیاری از افراد و کفار را ازجمله سادات آغاز کردند . گو اینکه آنها دولت را کافر می دانند، چون به حکم خدا عمل نمی نماید.
         دکتر رویوران در باره تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: در دهه 90 با پایان یافتن جنگ سرد تئوری همگرایی در اروپا شکل گرفت و اتحادیه اروپا به سمت شرق توسعه پیدا کرد و بخش وسیعی از اروپای شرقی را دربر گرفت ، اما هیچوقت حاضر نشد ترکیه را در خود بپذیرد. ترکیه همیشه دنبال اروپا بود، اما اروپا دنبال ترکیه نبود. بیش از 25 سال است که ترکیه با اتحادیه اروپا وارد مذاکره شده ولی این وعده هیچ وقت متحقق نشده و ترکیه از این بابت احساس سرخوردگی شدیدی دارد. حزب عدالت و توسعه با نفی اروپا به سمت منطقه چرخش پیدا نموده و سعی دارد از تفکرهای عثمانی و اخوانی به عنوان مبنایی برای گسترش نفوذ خود در منطقه اسلامی استفاده نماید.
           وی همچنین به حوادث پس از کودتا در ترکیه اشاره کرد و افزود " تلاشهای اخیر ترکیه برای نزدیک شدن به شرق ، خصوصا روسیه به دلیل افزایش  عرصه بازی ترکیه و نه تغییر رویکرد آن دولت می باشد."
          وی در مورد اوضاع سوریه و عراق گفت: نیروهای بسیاری در عراق و سوریه با ایران ائتلاف ایدئولوژیک دارند در صورتیکه نیروهای تکفیری و دشمن ناهمگونی های شدیدی داشته و تلفات بسیاری در درگیری  با یکدیگر داشته اند. نیروهای الحشد الشعبی در عراق و ارتش دفاع ملی در سوریه که بر پایه جنگ شهری، 80 هزار داوطلب آموزش دیده اند، وعمده عملیات را تحت حمایت ایران انجام می دهند. در سوریه این نیروها 12 هزار کیلومتر را آزاد کرده اند که بیش از مساحت لبنان می باشد. همچنین شهر حلب را محاصره کرده اند، درحالیکه نیروهای محور غربی، سعودی و ترکی با مشکلات جدی در منطقه مواجه هستند  درحالیکه 1600گروه در سوریه حقوق بگیر عربستان و قطرند. اکنون محورمقاومت به مرحله یکسره سازی نزدیک شده است.
       دکتر رویوران درخصوص جنگ سعودی و هم پیمانانش علیه مردم یمن گفت: روزانه 300 سورتی پرواز علیه یمنی ها از سوی ائتلاف سعودی انجام گرفته ولی باعث تضعیف نیروها ومردم یمن نشده است و نیروهای یمنی در ظرف دو روز گذشته بیش از دوهزار کیلومتر از عربستان را پاکسازی کرده اند. جلسه کارگاه در پایان با بحث و پاسخ به سووالات حاضران به اتمام رسید.

گزارش : مسعود ایرجی
عکس: سید حسین میری

 
   1395/5/23 14:12     
  
تعداد بازدید :  209