برگزاری کارگاه فرهنگی ویژه اعضاء هیات علمی با عنوان تخلف و تقلب در پژوهش
برگزاری کارگاه فرهنگی ویژه اعضاء هیات علمی با عنوان تخلف و تقلب در پژوهش
"برگزاری کارگاه فرهنگی ویژه اعضاء هیات علمی با عنوان تخلف و تقلب در پژوهش"
 
کارگاه تخلف و تقلب در پژوهش ویژه اعضاء محترم هیات علمی دانشگاه، توسط آقای دکتر علی محمد مصدق راد عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه ، عصر روز چهارشنبه 13 مردادماه  1395 در تالار  G6 ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید.
    
    "ضرورت این مبحث از آنجا آشکار می شود که تقلب و تخلف در پژوهش از گذشته انجام می گرفته و با سلامت انسانها ، جامعه و کشور مرتبط می باشد. در راه مقابله با پدیده تقلب و تخلف در پژوهش باید ضمن تدوین دستورالعمل ها ، فرهنگ سازی مناسب صورت گرفته و آموزش های لازم به اساتید و دانشجویان داده شود
."

       آقای دکتر مصدق راد در ابتدای بحث به تعریف پژوهش بعنوان جستجوی علمی و عینی برای دانش و به دلایل بروز تخلفات و تقلب و مصادیق آن در پژوهش اشاره نموده و سپس به تشریح مباحث این کارگاه به شرح ذیل پرداختند: عدم رعایت کدهای اخلاقی و حق نویسندگی، انتشارات همپوشان و مقالات مشابه بدلیل عدم آگاهی و ضعف زبان انگلیسی، عدم اظهار یا اظهارکذب، تعارض منافع، جعل، تحریف، سرقت ادبی و سرقت ایده، عدم انطباق پژوهش، راهکارهای شناسایی  مقابله و پیشگیری از تخلف و تقلب در پژوهش، پایش علائم نظیر داده های مشکوک و اضطراب پژوهشگر، وظایف افراد سازمان و کشور در مواجهه  با تقلب و تخلف در پژوهش، افزایش بازپس گیری مقالات در سالهای اخیر.
    ایشان در ادامه به ضرورت اهمیت به رشد کیفی پژوهش ها اشاره نموده و افزودند : توجه به رشد کمی باعث افول در بازده کیفی پژوهش ها می گردد و باید ممیزی دقیق توسط ناظران در تمام فرآیند پژوهش صورت گیرد. وزارت بهداشت نیز آئین نامه های مشخصی را در این رابطه ارائه نموده است که باید با جدی گرفتن آموزش اساتید و دانشجویان هرچه مانع تقلب و تخلف در پژوهش می گردد به اجرا گذاشته شود تا با بستر سازی مناسب از آسیبی که به بیمار و کشور در نتیجه این عمل وارد می آید، جلوگیری شود و ارزشیابی کیفی صورت پذیرد. در پایان این جلسه ایشان به سئوالات حاضران پاسخ گفتند.

 

تهیه از : مسعود ایرجی
عکس: سید حسین میری

 
   1395/5/16 11:29     
  
تعداد بازدید :  424