نشست ائمه جماعات و مداحان دانشگاه با رییس دانشگاه
برگزاری نشست ائمه جماعات و مداحان دانشگاه با رییس دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری


به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه این جلسه از ساعت 14 روز چهارشنبه 5 اسفند 94 با حضور دکتر جعفریان، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عیسی زاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر پرویز، معاون فرهنگی دانشگاه و قریب ۴۰ نفر از ائمه جماعات و جمعی از مداحان و ذاکرین اهل‌بیت (علیهم‌السلام) با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید در سالن G6 ساختمان ستاد برگزار شد.
در ابتدای این جلسه دکتر پرویز ضمن عرض خیرمقدم به حضار شرکت‌کننده با اشاره به برگزاری جلسات منظم مداحان در سال جاری اظهار داشت: ما در سال جاری با اهدای کتب و سی‌دی‌های موردنیاز مداحان و همچنین دعوت از اساتید اهل‌فن و برگزاری کلاس‌های آموزشی، پشتیبانی خوبی را برای مداحان دانشگاه تدارک دیدیم.
وی در ادامه به برگزاری هرروز نماز جماعت در همه مراکز تابعه دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و این موضوع را یک توفیق بزرگ برای دانشگاه برشمرد.
دکتر پرویز در پایان سخنان خود با یادآوری شهید مرتضی کریمی، شهید مدافع حرم گفت: امروز افتخار داریم که پدر این شهید بزرگوار در جمع ما حضور دارد.
در ادامه این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عیسی زاده ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) از مساعدت‌های ویژه رییس و معاون فرهنگی دانشگاه درزمینهٔ برگزاری نماز جماعات تشکر کرد و گفت: جای افتخار دارد که دانشگاه علوم پزشکی تهران در بعد برپایی نماز و مراسم مذهبی یکی از دانشگاه‌های برتر کشور است و قطعاً اگر مسئولین محترم دانشگاه، توجه و عنایت ویژه به مسائل و مشکلات این حوزه نداشتند، چنین توفیقاتی حاصل نمی‌شد.
وی در ادامه با تأکید بر جایگاه نماز در زندگی انسان گفت: اگر نماز انسان درست بشود، علاوه بر اینکه زندگی او درست می‌شود بلکه محیطی که در آن کار می‌کند هم فضای خوبی خواهد شد.
مسئول نهاد با اشاره به فعالیت‌های ائمه جماعات در مراکز تابعه دانشگاه گفت: هرروز تقریب 53 نماز جماعت در سه نوبت در مراکز اداری، آموزشی، درمانی و خوابگاهی برگزار می‌شود که طبق آماری که داریم قریب 3000 نفر در نمازهای جماعت برگزارشده شرکت می‌کنند؛ همچنین ائمه جماعات ما در سایر فعالیت‌های فرهنگی نظیر عیادت از بیماران، مراسم ادعیه، ختم و تفسیر قرآن، مشاوره و پاسخ‌گویی به نمازگزاران حضور فعالی دارند و در کنار حضور این عزیزان، در مناسبت‌های خاص مذهبی نظیر محرم و ماه مبارک رمضان از مبلغین در خوابگاه‌ها بهره‌مند هستیم.
عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های ستاد اقامه نماز دانشگاه اظهار داشت: برنامه‌ای چهارساله برای ستاد اقامه نماز تدوین‌شده است که به حمدالله بخش زیادی از برنامه‌ها در دو سال گذشته به انجام رسیده و مابقی برنامه‌ها نیز ان شا الله به کمک همه دوستان در سال‌های آتی به انجام خواهد رسید.
وی در پایان سخنان خود گفت: آنچه از ما برجای می‌ماند، قدمی است که برای احیای ارزش‌های الهی، قرآن و اهل‌بیت برجای می‌گذاریم.
در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین قلی بیگیان (نور الهدی) به بیان فضیلت‌ها و کمالات حضرت فاطمه زهرا (س) پرداخت و گفت: همه جلوه‌ها و تجلیات الهی و ملکوتی و جبروتی و ناسوتی و کمالات در وجود مبارک حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) جمع شده بود و به‌نوعی مهم‌ترین دلیل بر حقانیت شیعه، وجود مبارک حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) است.
در ادامه برنامه حجج‌اسلام خالصی نژاد، سالمی، عابدی، مهدوی سیرت و تعدادی از مداحان به بیان مسائل و مشکلات موجود درزمینهٔ برگزاری نماز و برنامه‌های مذهبی در سطح دانشگاه و ارائه پیشنهادات خود برای برگزاری بهتر این برنامه‌ها پرداختند.
در بخش پایانی این نشست دکتر جعفریان ضمن خیرمقدم به حضار و تسلیت ایام فاطمه توضیحاتی در خصوص مسائل مطرح‌شده توسط حضار پرداخت.
وی با تشکر از پیگیری‌های مؤثر معاونت فرهنگی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در تجهیز نمازخانه‌ها و ایجاد زیرساخت‌های لازم گفت: اختصاص مکان مناسب برای ادای فریضه نماز، در اولویت ماست؛ اما بااین‌وجود در بعضی از مکان‌ها به دلیل محدودیت‌های فیزیکی اجازه اجرای ایدئال خیلی از کارها فراهم نمی‌شود.
رییس دانشگاه با اشاره به اینکه مکرر در جلسات از مدیران درخواست می‌کنم در نمازهای جماعت حضورداشته باشند؛ اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های ما این است که زمان کلاس‌ها و جلسات نباید بازمان نمازها تلاقی پیدا کنند که البته باید گفت در مواقعی ناگزیر به برهم زدن این برنامه‌ریزی هستیم.
وی با اشاره به اهمیت در نظر گرفتن زمان‌بندی در برگزاری نماز جماعات دانشگاه افزود: یک نکته‌ای که ائمه جماعاتی که در ستاد هستند رعایت می‌کنند؛ زمان‌بندی مناسبی است که برای ادای نماز و بعدازآن دارند که امیدوارم بقیه ائمه جماعات نیز این‌گونه باشند.
دکتر جعفریان در بخش پایانی سخنان خود خطاب به مداحان و ذاکرین گفت: در محتوای آن چیزی که به‌عنوان مرثیه و روضه ارائه می‌دهید بسیار دقت کنید و تلاش کنید از منابع غیر معتبر و غیر مستدل استفاده نکنید و به این مسئله دقت کنید که مخاطب در مورد چیزهایی که می‌گویید تحقیق می‌کند و خدای‌نکرده ممکن است به دلیل یک حرف غیر مستدل، تمامی مطالب ارائه‌شده‌ی شما زیر سؤال برود.
این مراسم در ساعت 16 به پایان رسید./ق

عکس: سید حسین میری
   1394/12/8 12:16     
  
تعداد بازدید :  294