پنجمین جلسه شورای فرهنگی در دی ماه برگزار گردید
پنجمین جلسه شورای فرهنگی در دی ماه برگزار گردید
در این جلسه که با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز شد، طبق دستور جلسه، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر عیسی زاده، به ارائه گزارش کار آن نهاد در خصوص اجرای اولویت دوم برنامه فرهنگی چهار ساله دانشگاه (ترویج و تقویت فرهنگ اقامه نماز) پرداخت اشان عنوان کردند که با توجه به برنامه از پیش تعیین شده، اکثر برنامه ها اجرا و سایر برنامه ها نیز در مرحله برنامه ریزی جهت اجرا قرار دارد. از نکات مثبت و برجستۀ این گزارش که مورد توجه حاضرین قرار گرفت، برگزاری منظم نماز جماعت در 53 مرکز دانشگاه با شرکت 10% کارکنان و دانشجویان در نماز جماعت بود (علیرغم غیرمستقر بودن دانشجویان و اشتغال کارکنان به امور درمانی که گاه مانع حضور در نماز جماعت است). همچنین حضور 3 یا 4 روزۀ مبلغان دینی در خوابگاه های دانشجویی به صورت نشست های صمیمی برای پاسخ به سئوالات دانشجویان و ارتباط مؤثر با آنان از برنامه های برجسته ای است که اجرا می شود.
در این جلسه آقای دکتر جعفریان ضمن تأکید بر ارتباط چهره به چهره ائمه جماعات و مبلغان دینی با دانشجویان و کارکنان به عنوان مؤثرترین شیوه ارتباطی، خواستار تداوم آن از سوی نهاد شدند و برای تقویت آن دستور دادند که دوره های آموزش مهارتهای ارتباطی هم برای ائمه جماعات و هم برای اعضای هیأت  علمی برگزار شود، ایشان استفاده از قالب های هنری را از دیگر روش های مؤثر در ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز عنوان کردند و از طرفی تأکید کردند باید تدابیری نیز در نظر گرفته شود که برخی به بهانۀ اقامه نماز، حق ارباب رجوع را ضایع نکنند و موجب معطلی غیر منطقی مراجعان نشوند . ایشان خواستار رسیدگی به این موضوع در ستاد اقامه نماز دانشگاه شدند.
از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه، طرح «مشارکت اعضای هیأت علمی در فعالیت های فرهنگی دانشجویان» بود که توضیحات لازم توسط دکتر نوروزی مدیر امور فرهنگی و فوق برنامه دانشجویان ارائه شد و این طرح توسط اعضاء مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
دکتر نوروزی اعلام کردند برای امور فرهنگی دانشجویان به دنبال ایده های نو هستیم و تاکنون 430 مورد ایده جدید و نوآورانه توسط اعضای هیأت علمی ارائه شده و برخی نیز داوطلب مشارکت در اجرا هستند. در ادامه، راهکارهایی جهت نحوۀ مشارکت و همکاری ساختارمند اعضای هیأت علمی در امور فرهنگی دانشجویان ارائه گردید.
جلسه بعدی شورای فرهنگی دو ماه دیگر برگزار خواهد شد.

   1394/10/5 13:21     
  
تعداد بازدید :  237