اربعین حسینی تسلیت باد
اربعین حسینی


اربعین سالار شهیدان ، امام حسین ع

 
روز بیستم صفر سال 61 هجری قمری مطابق با 11 آذر ماه امسال مصادف است با چهلمین روز شهادت سردار کربلا امام حسین ع
اربعین روزی است که طبق روایت شیخ مفید و شیخ طوسی ، یاران امام حسین ع از شام به مدینه بازگشته اند. همچنین جابر بن عبدالله انصاری صحابی برجسته حضرت پیامبر ص به عنوان نخستین زائر در این روز وارد کربلا شده اند.
زیارت اربعین و سنت زیارت اربعین از زمان جابر باقی مانده است . سنت اربعین فقط برای امام حسین ع بوده و پیش از واقعه عاشوراء چنین سنتی وجود نداشته است.واقعه اربعین را  سید بن طاووس در اقبال الاعمال ، علامه حلی در المنتهی و علامه مجلسی در بحار به نقل از شیخ طوسی آورده اند.
سه روایت در باره زیارت اربعین وجود دارد:
اول ،روایتی است از امام حسن عسگری ع که شیخ طوسی در تهذیب الاحکام و شیخ عاملی در وسائل الشیعه بدان از قول این امام بزرگوار آورده اند که علامت مومن پنج چیز است،اول: اقامه پنجاه و یک رکعت نماز در شبانه روز ، دوم: زیارت اربعین ، سوم: انگشتر به دست راست کردن ، چهارم: جبین را در سجده بر خاک گذاشتن، چهارم :بلند گفتن بسم الله در نماز .
دوم، زیارتی است که از جابر بن عبدالله انصاری بعنوان اولین زائر امام حسین ع نقل شده که متن این زیارت در بحار الانوار مجلسی آورده شده است.
سوم، زیارتی است که در کتاب تهذیب الاحکام شیخ طوسی به نقل از صفوان جمال از امام صادق ع آورده شده که فرمودند : هنگامیکه قسمتی از روز برآمد این زیارت ( زیارت معروف اربعین ) را بخوان : السلام علی ولی الله و حبیبه ، السلام علی خلیل الله و نجیبه ، السلام علی صفی الله و ابن صفیه و السلام علی الحسین...........
سنت راهپیمائی اربعین از زمان ائمه اطهار ع در بین شیعیان حتی در زمان بنی امیه و بنی عباس وجود داشته است. اعراب قبائل جنوب عراق در این مراسم قصائد عربی یا هوسه  می خواندند  وعشائر حاشیه فرات چادرهائی به نام مضیف جهت پذیرائی از راهپیمایان کربلا برپا می نمودند. صدام حسین در طول حکومت سی ساله خود هرگونه مراسم عزاداری اهل بیت را ممنوع نموده بود. در سالهای 1349 و 1353 تا 1356 جمعیت زائران کربلا که از سمت نجف عازم بوده اند توسط نظامیان بعثی از هوا و زمین به گلوله بسته می شدند . جمعیت مراسم اربعین در سال 1346 شمسی در کتاب ادب الطف بالغ بر یک میلیون نفر ذکر شده است.ادب الطف نام مجموعه کتاب عربی است از جواد شبرکه به بیان اشعار و معرفی شاعران حسینی در طول 14 قرن می پردازد.شیعیان عراقی پس از سقوط حکومت بعثی در سال 1382 اولین راه پیمائی سه میلیونی را درروز اربعین برگزار کردند. در سال گذشته جمعیت زائران کربلا در روز اربعین بیست میلیون نفر عنوان شده است .
منابع الکترونیک: ویکی شیعه ، ویکی پدیا، عهدآئینه
گردآوری :ایرجی

   1394/9/10 08:23     
  
تعداد بازدید :  467

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: