پنجمین کارگاه فرهنگی با عنوان ماهیت شناسی سلفی گری برگزار گردید
پنجمین کارگاه فرهنگی با عنوان ماهیت شناسی سلفی گری برگزار گردید
 
در این جلسه جناب آقای مهندس نوروزی به بیان مطالب در ارتباط با اینکه در کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، شاخ افریقا، لیبی و مصر جریانهای سلفی رو به رشد است جریانهای سلفی گری یک نوع تحجر است که در قرن 21 رشد یافته است شیعه بعد از خلافت امام علی (ع) دیگر قدرت آن چنانی ندارد از زمان شهادت امام حسن و امام حسین (ع) تغییر می کند شیعیان یمن از این قاعده خارج می شوند یمنی ها قائل به قیام قائم به سیف هستند. در کل رهبری را قبول دارند که مبارزه مسلحانه داشته باشد. به امامت امام باقر (ع) امام صادق (ع) و امام موسی کاظم (ع) اعتقاد ندارند می گفتند چرا شما قائل به قیام نیستید اگر رویه شیعه رویه امام حسین (ع) باشد ما باید پیوسته در جهاد باشیم. بعد از انقلاب زیدیها هم به جمهوری اسلامی ایران ملحق شدند و امام خمینی و مقام معظم رهبری را جزء امامان خود می دانند به دلیل قیام امام خمینی (ره) و نمادشان شمشیری است که جلوی کمر خود بسته اند. آیا واقعاًً امام حسین (ع) یک جریان مبارزه به سبک زیدی ها بوده امام (علیه السلام) هدف ابتدای اش دعوت بوده است آن جا که چاره ای نیست دست به اسلحه می برد. منطق امام یک نگاه فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی است البته اسلحه را هم قبول دارد آن جا که لازم باشد دست به اسلحه خواهد برد.
 
چرا در قرن 21 سال 1924 جریان سلفی تشکیل گردید. از لحاظ اندیشمندی ابتدایی ترین سلفی را «  ابن تیمیه» بوجود آورد همانطور که در اروپا بعد از کانت فیلسوفی به افق او نرسید در جهان اهل تسنن هم ابن تیمیه این گونه است. او کتابهای بسیاری نوشت اما متاسفانه سطح فکری اش بسیارپایین بود او فقط استناد می کرد به قرآن به طور مثال می گفت: در قرآن گفته جاء ربه ترجمه تحت الفظی آن یعنی خدا آمد پس خدا پا دارد در صورتی که ما اعتقاد داریم یعنی همه جا او وجود دارد و از این قبیل ....به این دلایل آنها معتقدند قتل شیعیان واجب است چون شیعیان اهل بدعت هستند بحث های عقلانی آورده اند شیعیان به اهل بیت تمسک می کنند یک شیعه ستیزی راه انداخته اند. هم زمان تفکرات ابن تیمه در عربستان توسط عبدالوهاب در هندوستان و مصر هم این تفکرات شکل گرفت.

 
در جلسه آینده تجربه ساختار حقوقی جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر در محل سالن آمفی تئاتر دانشکده بهداشت در تاریخ 15/7/94 برگزار خواهد.
 
   1394/7/11 14:48     
  
تعداد بازدید :  282