دکتر عیسی زاده: هدف اصلی، جلب توجه جامعه پزشکی به سلامت معنوی و روحانی است
نشست خبری چهارمین همایش طبیب روحانی
نشست خبري چهارمين همايش طبيب روحاني نكوداشت مقام آيت الله جوادي آملي

در نشست خبري چهارمين همايش طبيب روحاني نكوداشت مقام آيت‌الله جوادي آملي كه 16 خرداد 94 در سالن شوراي معاونت توسعه مديريت و برنامه‌ريزي منابع دانشگاه برگزار شد، حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر عيسي زاده با تاكيد بر لزوم توجه به سلامت معنوي جامعه گفت: تا چند دهه قبل، سلامت زيستي (جسماني)، سلامت اجتماعي و رواني مهم‌ترين شعار حوزه علوم پزشكي بود و در محافل علمي، انديشه‌ها و نظريه‌هاي مختلفي را به خود اختصاص مي‌داد اما با روي كار آمدن مباني فكري و ديني به معناي عام و به خصوص دين اسلام در حوزه علوم پزشكي، به همراه تغيير نگرش جدي  در فلسفه غرب و كشورهاي غربي، بُعد ديگري در سلامت به عنوان سلامت معنوي مطرح شد.
وي افزود: سلامت معنوي يا همان سلامت روحي امروزه به عنوان بعد چهارم سلامت، ذهن‌هاي بسياري را به خود مشغول داشته و تحقيقات و مطالعات بسياري در اين زمينه صورت مي‌گيرد.


مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه، با بيان اينكه بحث سلامت معنوي از ابتداي ظهور اسلام مطرح بوده است گفت: اگر به مباني ديني دقت كنيد حجم گسترده‌اي از آيات و روايت مربوط به سلامت معنوي و عوامل تأثيرگذار در اين حوزه است.
وي تصريح كرد: دانشگاه علوم پزشكي تهران همگام با دانش روز پزشكي به عامل چهارم سلامت كه همان سلامت معنوي است توجه داشته و به عنوان نماد آموزش عالي كشور كه محل حضور و استقرار اساتيد بزرگي همچون دكتر قريب، پروفسور يلدا و دكتر شفيعي و...است در كنار سه عامل تأثيرگذار در سلامت به سلامت معنوي نيز مي‌پردازد.
دكتر عيسي زاده افزود: براي اينكه بتوانيم الگوهاي ديني عيني را به اساتيد و  دانشجويان و به طور كلي  به حوزه پزشكي كشور معرفي كنيم دانشگاه علوم پزشكي تهران همايش تأثيرگذار طبيب روحاني را در ميان برنامه‌هاي فرهنگي خود گنجانده و با مطرح كردن چهره‌هاي تربيتي كه خود الگوهاي واقعي در عرصه سلامت معنوي هستند گام عيني و عملي را در اين زمينه بر مي‌دارد.
وي با بيان اينكه امسال بناست اين طرح فرهنگي ارزشمند به تبيين شخصيت و چهره استاد بزرگ حوزه علميه آيت‌الله العظمي جوادي آملي بپردازد افزود: ان‌شاءالله با اجراي برنامه امسال بتوانيم گام ديگري در پيشبرد اين هدف بلند و توجه ذهن‌ها و مخاطبان به عامل اساسي سلامت فردي كه همان سلامت معنوي است برداريم. 
وي نكته محوري اين همايش را توجه عميق و ريشه‌اي جامعه پزشكي به سلامت معنوي خواند افزود: اين همايش مي‌خواهد به اساتيد و فرهيختگان جامعه پزشكي بگويد همان طور كه براي بهداشت و سلامت انسان‌ها سراغ عوامل اجتماعي، زيستي و رواني مي‌رويد به همان اندازه بسيار مهم است كه عوامل معنوي را به عنوان عامل فرا مادي و متافيزيكي  مدنظر قرار دهيد تا بتوانيد به سلامت كامل دست يابيد.
دكتر عيسي زاده با اشاره به شخصيت حضرت آيت‌الله جوادي آملي گفت: ايشان يكي از اساتيد برجسته حوزه علميه قم هستند كه سال‌ها در مكتب علامه طباطبايي و حضرت امام و اساتيد بزرگ ديگري در حوزه فلسفه و عرفان تحصيل كرده‌اند.
وي افزود: آيت‌الله جوادي آملي از زماني كه تدريس در حوزه‌هاي فلسفه و عرفان را شروع كردند به عنوان يكي از اساتيد موثر و تأثيرگذار مطرح‌اند و ايشان در فقه، فلسفه و مباحث عرفان نظري و عملي به عنوان چهره برجسته محسوب مي‌شوند. 
مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تصريح كرد: در طول اين سال‌ها در همه حوزه‌ها و به ويژه در حوزه تفسير مانند آيت‌الله جوادي آملي را نداريم و كرسي تفسير ايشان بعد از علامه طباطبايي هزاران شاگرد را گردهم آورده و سال‌هاست كه مشغول تفسير قران هستند. 

موسوي: همايش طبيب روحاني راهي به سوي دست‌يابي به الگوهاي عملي 
دبير اجرايي همايش، با اشاره به ابعاد مختلف سلامت جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي، بر نقش علماي بزرگ ديني در تأمين سلامت معنوي جامعه تاكيد كرد.
در نشست خبري چهارمين همايش طبيب روحاني نكوداشت مقام آيت‌الله جوادي آملي كه 16 خرداد 94 در سالن شوراي معاونت توسعه مديريت و برنامه‌ريزي منابع دانشگاه برگزار شد، موسوي در خصوص همايش طبيب روحاني توضيح داد: دانشگاه علوم پزشكي تهران هر 2 سال يك‌بار همايشي را تحت عنوان طبيب روحاني برگزار مي‌كند كه در آن به نكوداشت مقام علماي بزرگ ديني مي‌پردازد.

وي با اشاره به دوره‌هاي قبلي همايش طبيب روحاني يادآور شد: اولين همايش نكوداشت آيت‌الله بهجت، دومين همايش نكوداشت آيت‌الله كشميري، سومين همايش بزرگداشت آيت‌الله حسن‌زاده آملي بود و در چهارمين همايش به نكوداشت مقام آيت‌الله جوادي آملي مي‌پردازيم.
دبير اجرايي همايش زمان برگزاري چهارمين همايش طبيب روحاني را چهارشنبه 20 خرداد در سالن آمفي‌تئاتر ستاد مركزي دانشگاه بيان كرد و افزود: از اساتيد حوزه و دانشگاه، دانشجويان و عموم مردم دعوت مي‌شود در اين همايش معنوي شركت كنند.
موسوي با اشاره به ضرورت برگزاري همايش طبيب روحاني در دانشگاه گفت: سلامت به معني آسايش كامل جسمي، روحي، اجتماعي و معنوي و نه فقط داشتن بيماري و ناتواني است لذا با توجه به مفهوم گسترده سلامت كه ابعاد مختلفي را شامل مي‌شود و دانشگاه علوم پزشكي تهران كه پزشك تربيت مي‌كند و پزشكان طبيبان جسم هستند لازم است به شناخت ابعاد ديگر وجودي انسان كه بعد روحاني است دست يابند.


وي افزود: علماي عارف و روحاني الگوهايي هستند كه با معرفي آنان به جامعه مي‌توان به ابعاد روحاني انسان پرداخت.
دبير اجرايي همايش در پايان سخنان خود تصريح كرد: اميد است با بحث‌هاي نظري و نشان دادن راهكارهاي عملي توسط اساتيد و صاحب‌نظران بتوانيم هرچه بهتر به الگوهاي عملي طبيب روحاني دست پيدا كنيم.
  
تعداد بازدید :  280

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: