کاهش بار هزینه ای نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه ای
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی، مراسم بزرگداشت روز ملی و جهانی مددکاری اجتماعی با حضور دکتر فرشاد رئیس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در تاریخ 15 اسفندماه 1397 در سالن امام جواد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.
پیام وزیر بهداشت به مناسبت بزرگداشت روز مددکاری اجتماعی: توسعه مددکاری اجتماعی حرفه ای ، بار هزینه ای نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش می دهد. وزارت متبوع بر این باور است که با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه ای، می توان بار هزینه ای نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش داد. امروزه مفهوم سلامت تنها مباحث درمانی را در بر نمی گیرد، بلکه تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، روانی، معنوی را در می نوردد و در تمام ابعاد زندگی انسان مصداق و معنی پیدا می کند. با توجه به شرایط امروز جامعه، بعد اجتماعی سلامت از مهمترین این ابعاد است. مددکاران اجتماعی، به عنوان نیروهای متخصص و آموزش دیده و با سابقه ی طولانی در سیستم بهداشت و درمان کشور هستند که بر روی مولفه های اجتماعی سلامت متمرکز بوده و هستند.
در ابتدای این مراسم دکتر جوادی، مشاور معاون و رئیس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت به قدمت بیش از نیم قرن مددکاری اجتماعی در وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: متاسفانه مددکاری اجتماعی در بخش عمده‌ای از نظام سلامت کشور ما وجود ندارد.
وی خاطر نشان کرد: ما در کلان‌منطقه ‌های آزمایشی کشور حضور یافته و مددکاری اجتماعی را توسعه دادیم. وی همچنین به تشکیل شورای مددکاری اجتماعی اشاره کرد و گفت: ما تلاش کردیم که با نشست‌های مختلف با مددکاران اجتماعی بخش عمده‌ای از مشکلات را رفع کنیم.
دکتر جوادی در پایان گفت: ما سعی کرده‌ایم که بحث اجتماعی شدن سلامت را در فرآیندهای مددکاری اجتماعی مدنظر قرار دهیم.
در ادامه این مراسم دکتر علی‌اصغر فرشاد، قائم‌مقام معاون اجتماعی و رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، در سخنانی بر مشارکت مردم در سلامت و همکاری بین‌بخشی تاکید کرد.
وی گفت: معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت اتفاق مبارکی بود که نقش حلقه اتصال نظام ارائه خدمت به مردم را، ‌از طریق مددکاری اجتماعی و سایر قسمت های مرتبط برعهده گرفت. دکتر فرشاد گفت: امیدوارم روز مددکاری اجتماعی طلیعه‌ای برای اجتماعی شدن سلامت باشد. وی در پایان پیام دکتر نمکی، وزیر بهداشت، را در مورد روز بزرگداشت مددکاری اجتماعی قرائت کرد. در ادامه دکتر اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، با اشاره به این‌که زیربنای بسیاری از مشکلات اجتماعی عدم اطمینان است، گفت: متاسفانه از تحقیقات دانشگاهی اجتماعی در امور اجرایی استفاده نمی‌شود.
سپس دکتر نصیری، رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، در سخنانی گفت: جمعیت هلال‌احمر یک سازمان اجتماعی است و نمی‌توان سازمان اجتماعی را بدون نیروی تخصصی متصور شد و مددکاران اجتماعی از دسته نیروهای تخصصی جمعیت هلال‌احمر است. وی افزود: ما بایستی از ظرفیت مددکاران اجتماعی در حوزه‌های مختلف استفاده کنیم.
نصیری گفت: قصد ما این است که جهت جلوگیری از بحران باشگاه مددکاری اجتماعی را تاسیس کنیم و در بهار سال آینده یک دوره آموزشی درباره مددکاری، در مواقع بحران برگزار کنیم.
در ادامه مراسم برنامه‌هایی توسط گروه سرود آوای مهر (نوجوانان مبتلا به اتیسم) برگزار شد. در این مراسم از مسئولان قطب های مددکاری اجتماعی، شرکت کننده در اتاق فکر وزارت بهداشت و خانواده مرحوم مرتضاییان و مددکاران اجتماعی که با موسسه خیریه رها در خصوص اسکان بیماران و خانواده آنها همکاری داشتند تقدیر و تشکر به عمل آمد و در پایان از 12 نفر از مددکاران اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز تقدیر و تشکر صورت گرفت.
خبر: آرزو سلطانی

   1397/12/20 09:24     
  
تعداد بازدید :  161