کارگاه ماهیت و عملکرد منافقین از آغاز تاکنون، ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد
کارگاه ماهیت و عملکرد منافقین از آغاز تاکنون، ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه ماهیت و عملکرد مجاهدین خلق (منافقین) از آغاز تاکنون، ویژه اعضای هیئت‌علمی، با حضور آقای دکتر جواد منصوری، پژوهشگر سازمان اسناد انقلاب اسلامی، عصر روز چهارشنبه دهم آبان 96 در سالن شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
 دکتر منصوری که قبل از انشعاب در سازمان با منافقین بوده و دو سال را با سرکرده سازمان هم‌سلولی بوده است، هدف از این بحث را این‌طور عنوان کرد که: ما باید تمامی جریان‌هایی که به نحوی بر له یا علیه کشور صحبت می‌کنند بشناسیم، چون به‌نوعی در وضعیت کشور تأثیرگذارند. سازمان مجاهدین (منافقین) بیش از تمامی جریانات سیاسی مانند ملی‌گرایان، مارکسیست‌ها و وابستگان غرب موردتوجه قدرت‌های بزرگ هستند؛ زیرا لعاب، پوشش مذهبی و کارآمدی بیشتری برای آن‌ها دارند، دست‌آخر اینکه، عملکردشان و اینکه می‌توانند نقش ایفا کنند برای عموم شناخته‌شده است.
عضو پیشین سازمان منافقین در رابطه با این گروه کتاب‌هایی را به این شرح معرفی کرد: کتاب خوابگردها که مجموعه اسناد سازمان اطلاعات عراق راجع به ارتباط با منافقین، هژمونی فریب که در خصوص نقش زنان سازمان منافقین منتشرشده و کتاب خداوند اشرف درباره وضعیت و مشکلات پادگان اشرف، پیدایی تا فرجام سازمان مجاهدین خلق منتشرشده توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی وابسته به وزارت اطلاعات و همین‌طور کتاب من و مجاهدین خلق نوشته پرویز درخشان، از انتشارات سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی.
 استاد منصوری سپس به ضعف تحلیل‌ها و بحث‌ها در شناسایی جریانات سیاسی اشاره کرد که بیشتر راجع به معلول‌ها، عملکردها و برخوردها بحث می‌کنند و کمتر به  ماهیت و نظام فکری و اهداف اساسی جریانات سیاسی می‌پردازند.
در پایان استاد به سؤالات شرکت‌کنندگان در کارگاه پاسخ دادند.
توضیح اینکه استاد منصوری که عضو حزب گروه ملل اسلامی معروف به گروه ۵۵ نفره بود به دنبال فعالیت‌های سیاسی نخستین بار در سال ۱۳۴۴ دستگیر و به شش سال زندان محکوم شد اما در سال ۱۳۴۸ آزاد شد. وی به مبارزات خود در گروه حزب‌الله ادامه داد و مجدداً در سال ۱۳۵۱ دستگیر و تا انقلاب در زندان بود.
وی اولین فرمانده سپاه پاسداران از اردیبهشت تا اسفند ۱۳۵۸، از فروردین ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه  و سپس در سال ۱۳۶۸ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران به پاکستان رفت و تا سال ۱۳۷۲ در این سمت بود. سال ۱۳۷۲ معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده گرفت و تا سال ۱۳۷۴ در این سمت بود. وی همچنین از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ سفیر ایران در پکن بود. او در حال حاضر در مرکز اسناد انقلاب اسلامی مشغول به کار است.
  کارگاه‌های ارتقای فرهنگی هیئت‌علمی هر چهارشنبه با توجه به نیازسنجی و نظرسنجی‌های انجام‌شده و ارزیابی نسبت به فضای عمومی جامعه و همچنین مقتضیات زمان در محل شورای معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شود.
ازآنجاکه اساتید مدعو سخنران این کارگاه‌ها از میان بهترین سخنرانان و اساتید دانشگاهی ایران در حوزه‌های تخصصی انتخاب می‌شوند و برگزاری کارگاه‌ها به‌صورت منظم در محل و زمان مطلوب انجام می‌پذیرد، استقبال خوب اساتید هیئت‌علمی دانشگاه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

گزارش از ایرجی 

   1396/8/17 09:48     
  
تعداد بازدید :  238