ظهور جهان مجازی به عنوان مهمترین تحول توسعه ای در جهان معاصر

 به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه مفاهیم بنیادین فضای مجازی و علوم پزشکی مجازی ، با حضور حجت‌الاسلام دکتر سید سعید رضا عاملی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران عصر روز چهارشنبه  19 اردیبهشت 1397 در سالن شورای معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
استاد عاملی که رئيس دانشکده مطالعات جهان و عضو هيئت علمي گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران است، سخنان خود را بابیان این مطلب آغاز کرد که فضای مجازی برای ظهور رشته های جدید یک پارادایم شیفت محسوب می‌شود و به‌نوعی پایان رشته‌های گذشته را به وجود می‌آورد. وی افزود :مهم‌ترین تحول توسعه‌ای در جهان معاصر، تحول در حوزه ارتباطات و ظهور جهان مجازی است. این اتفاق بسیاری از اتفاقات دیگر را به وجود آورده و مفهوم شهر را تغییر داده و ما مواجه با شهرهای دو فضایی(فیزیکی و مجازی) شده‌ایم.
وی افزود:  اولین شهر مجازی جهان در آمستردام به وجود آمد که در سال 1994 بود. هلند کشوری بود که در 1992 اولین وزیر اینترنت را منسوب کرد و شرکت گوگل بعد از آن در سال 1998 به وجود آمد. دکتر عاملی جهان مجازی را ، محیط عددی و متکثر دانست و بیان داشت که مفهوم نشر از مقدار عددی به‌ یک‌بار آپلود کردن تغییر کرده است.
 حجت الاسلام والمسلمین دکترعاملی همچنین خصایص اینترنت و مراحل شکل گیری و توسعه شرکت گوگل را تشریح کرد و گفت:  محیط اینترنت برخلاف رادیو و تلویزیون یک محیط تعاملی است و غالب نگرش‌های کنونی، طرح و بیان آسیب‌هایی است که به‌واسطه فضای مجازی ایجاد شده است درحالیکه رویکرد ما نگاه عام و جامع به فضای مجازی است. در فضای مجازی، مفهوم زمان، مکان، کار و انرژی دو فضایی شده است. در محیط مجازی اطلاعات هم‌زمان توسط مردم دریافت می شود، لذا مفهوم زمان در فضای مجازی یعنی بی‌نهایت تولید و مصرف که من با رویکرد پزشکی از راه دور مخالفم.
پزشکی ما نیازمند پزشکی دو فضایی است که باید از مصرف اجتماعی و فرهنگی جامعه تبعیت کند.
در پایان،  جلسه با طرح پرسش پاسخ شرکت کنندگان به پایان رسید.
 
خبرنگار: مسعود ایرجی

   1397/2/24 12:22     
  
تعداد بازدید :  333