روز قدس را به عموم مسلمانان جهان تبریک می گوئیم
پس از گذشت لیالی مبارکه قدر هر ساله مسلمانان جهان همزمان با آخرین نماز جمعه ماه مبارک رمضان به خیابان ها می آیند تا بر غاصبان سرزمین پیامبران الهی متذکر شوند که هرگز از مبارزه دست برنمی دارند. آیه نخست سوره اسراء به خوبی تعلق این سرزمین الهی را به مسلمانان به عنوان قبله گاه نخست متذکر می شود آنجا که می فرماید:
سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَی بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الأَقْصَی الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ.  
امام خمینی در ۱۶ مرداد ۱۳۵۸، مطابق با 13 رمضان 1399 پس از بمباران جنوب لبنان توسط نیروهای دفاعی اسرائیل، طی پیامی که خطاب به مسلمین ایران و جهان صادر کردند از مسلمانان جهان خواستند تا آخرین جمعهٔ ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند. این اقدام مهم و تاریخی حضرت امام(ره) اولاً برای زنده نگه داشتن مسئله فلسطین و جلب توجه مسلمین و دولت‌‏های اسلامی به خطر صهیونیسم بود و ثانیاً عکس‌ العمل ناشی از بصیرت و غیرت اسلامی در برابر خیانت‌‏های سازشکارانه برخی دولت‏‌های عربی مانند انور سادات بود.
دولت مصر یکی از کشورهای پشتیبان فلسطین بود و به همراهی سوریه، سالیان سال به جنگ و ستیز با صهیونیست‌‏ها می‌پرداخت، اما بعد به ابتکار و حمایت آمریکا در سال ۱۹۷۸ به انور سادات، رئیس جمهور وقت مصر به طور یک‌جانبه در «کمپ دیوید» آمریکا صلحی را با صهیونیست‏‌ها به امضاء رساند و نه تنها عملاً مصر را از گردونه درگیری با دشمن صهیونیستی خارج کرد، بلکه بهانه خوبی برای سایر دولت‌‏های کشورهای اسلامی در سستی و بی تفاوتی نسبت به مسئله مردم مظلوم فلسطین شد. خداوند سبحان خروج مصر را به واسطه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی(ره) جبران فرمودند. امام در ۱۶ مرداد ۱۳۵۸ در پیام مهمی برای اعلام روز قدس، فرمود:
 «روز قدس یک روز جهانی است، روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابله ملت‏‌هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیرآمریکا بودند … روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند … روز قدس روز اسلام است، روز قدس، روزی است که اسلام را باید احیاء کرد و احیاء بکنیم و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود.
روز قدس، روزی است که باید به همه ابر قدرت‌‏ها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما – به واسطه عمال خبیث شما – واقع نخواهد شد. روز قدس، روز حیات اسلام است. باید مسلمین به هوش بیایند، باید بفهمند قدرتی را که مسلمین دارند، قدرت‌‏های مادی، قدرت‌‏های معنوی مسلمین – که یک میلیارد جمعیت هستند و پشتوانه خدایی که دارند و اسلام پشتوانه آنها است و ایمان پشتوانه آنهاست – از چه باید بترسند؟ … اسلام دین خدا است و باید در همه اقطار، اسلام پیشروی کند.
روز قدس، اعلام یک همچون مطلبی است. اعلام این مطلب است که مسلمین به پیش، برای پیشرفت در همه اقطار عالم. روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است، روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سرتاسر کشورها، بیرقش افراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت‏‌ها فهماند که دیگر آنها نمی‌‏توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم(ص) می‏‌دانم. روزی است که باید ما، تمام قوای خودمان را مجهز کنیم و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند، خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند.
معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران هرساله نمایشگاه و ایستگاه غربالگری سلامت برای شرکت کنندگان در راهپیمایی روز قدس برپا می دارد.
 گردآوری : محمدمسعود ایرجی
منابع :سایت کوثر، امام خمینی، ایسنا،


   1398/3/8 14:33     
  
تعداد بازدید :  132

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: