روز عرفه، روز درخواست از خداوند
روز عرفه، روز درخواست از خداوند
روز امید خوشبختی برای همه
روز عرفه، روز دعا و درخواست
تنها امید جاماندگان
این روز را از دست ندهید!
 
رسول خدا (ص) می فرمایند:ما مِن یَومٍ أکثَرَ أن یُعتِقَ اللَّهُ فِیهِ عَبدَاً مِنَ النّارِ مِن یَومِ عَرَفَهَ؛ خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان را از آتش دوزخ نمی‏ رهاند.
 روز عرفه که مطابق است با نهم ذی الحجه و روز قبل از عید قربان است از روزهاى بافضيلت و از اعياد بزرگ می باشد، گرچه به اسم عيد ناميده نشده است. در این روز حجاج در نزدیکی مکه توقف می کنند و بعضی از مراسم حج را به جا می آورند.
روز عرفه، روزى است كه خدا بندگانش را به عبادت و طاعت‌ خويش دعوت كرده و سفره‌هاى جود و احسانش را براى آنان گسترده و شيطان در اين روز خوارتر و حقيرتر و رانده‌تر و خشمناك‌تر از روزهاى ديگر است و روايت شده كه حضرت زين العابدين عليه السلام در روز عرفه صداى سائلى را شنيد كه از مردم درخواست‌ كمك مى‌كرد، به او فرمود: «واى بر تو، آيا در اين روز از غير خدا درخواست مى‌كنى؟! و حال آنكه براى بچه‌هاى در رحم، در اين روز اميد مى‌رود كه فضل خدا شامل حالشان گردد و سعادتمند شوند».
حاجت خواستن از غير خدا در روز عرفه مكروه است.
 
عرفات کجاست؟
عرفات، نام منطقه وسیعى است با مساحت حدود ۱۸ کیلومتر مربع در شرق مکه معظمه، اندکى متمایل به جنوب که در میان راه طائف و مکه قرار گرفته است وزائران بیت ‏الله الحرام در نهم ذى الحجه، از ظهر تا غروب در این منطقه حضور دارند.
در نقلى آمده است که آدم و حوا پس از هبوط از بهشت و آمدن به کره خاکى، در این سرزمین یکدیگر را یافتند و به همین دلیل، این منطقه «عرفات» و این روز «عرفه» نام گرفته است.
همچنین گفته اند که جبرئیل هنگامی که مناسک حج را به ابراهیم می آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت» و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد و نیز گفته اند سبب آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می کنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می دانند که برای رسیدن به آن باید متحمل شد. چرا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل است.

دعای عرفه چیست؟
دعای عرفه، دعایی منسوب به امام حسین(ع) است که روز نهم ذی الحجه در صحرای عرفات خوانده است.
دعای عرفه، در بردارنده آموزه‌های عرفانی و عقیدتی است. عالمان و محدثان شیعه با توجه به محتوای بلند این دعا آن را از امام حسین(ع) دانسته‌اند.
همه ساله افرادی که از فیض حضور در صحرای عرفات بی‌بهره مانده‌اند، در مساجد و اماکن مذهبی شهر حضور پیدا کرده و نسبت به قرائت این دعای شریف اقدام می‌کنند.
دعای عرفه امام حسین(ع) دربردارنده مطالب فراوانی است که برخی از مهم‌ترین محورهای آن عبارت است از:
1.    شناخت خداوند و بیان صفات الهی و تجدید عهد و پیمان با پروردگار و شناخت پیامبران و تحکیم ارتباط با آنها و توجه به آخرت و اظهار عقیده قلبی.
2.    سیر اندیشه در آفاق جهان و یاد آوری نعمت‌های بیکران الهی بر انسان و حمد و سپاس خداوند بر آن ها.
3.    تضرع به درگاه خداوند و اقرار به گناهان و توبه و انابه و درخواست عفو و روی آوردن به صفات پسندیده و اعمال خیر.
4.    درخواست حوایج که با درود و صلوات بر محمد و آل محمد شروع می‌شود. سپس تقاضای بخشش و نور هدایت و رحمت و برکت و وسعت روزی و پاداش اخروی و
 
 
چرا دعای عرفه در عصر روز عرفه خوانده می شود؟
عرفات، عصر روز نهم است. در اینجا سوالى خودنمایى مى‏ کند و آن این‏که چرا عصر براى وقوف در عرفات انتخاب شده است؟ این سوال را یک یهودى از رسول خدا(ص) پرسید. پیامبر(ص) هم پاسخى لطیف به او داد که او را راضى کرد. رسول‏ خدا فرمودند: فلسفه وقوف در عرفات بعد از عصر این است که بعد از عصر ساعتى است که آدم پروردگار خویش را عصیان کرد و خداوند بر امت من وقوف و گریه و دعا را در بهترین جایگاه واجب گردانید و اعطاى بهشت آنان را به عهده گرفت. و آن ساعتى که مردم از عرفات کوچ مى‏ کنند، همان ساعتى که آدم کلماتى را از خداوند دریافت و توبه کرد. همانا خداوند توبه‏ پذیر و مهربان است. بنابراین سرّ عصر عرفات، عصیان آدم و توبه اوست. انسان‏ هاى گنهکار هم باید در همین زمان در بهترین مکان هاى روى زمین بایستند و از خدا غفران و بخشش طلب کنند.

ازاعمال روز عرفه 
غسل 2- زیارت امام حسین (ع) 3- نماز روز عرفه  4-دعای روز عرفه 5- استغفار

خبر: نورا باقرزاده
   1399/5/8 19:16     
  
تعداد بازدید :  13

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: