دانشجویان دغدغه مند و امیدوار نماد سرمایه اجتماعی در بحران کرونا هستند
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی اولین جلسه شورای تخصصی فرهنگی  اجتماعی دانشگاه شنبه 17 خرداد در سالن حکیم برگزار شد.
این جلسه که با تلاوت آیاتی از قران کریم و با حضور رئیس دانشگاه و سایر اعضای شورای فرهنگی آغاز شد پذیرای دکتر سعید ناطقی رئیس بیمارستان بهارلو به عنوان مدعو جلسه بود.
در ادامه دکتر سعید ناطقی رئیس بیمارستان بهارلو گزارش خود را با تعریف فرهنگ شروع کرد و گفت: فرهنگ هر جامعه ، مجموعه ای متشکل از ارزشها، هنجارها، نظام اعتقادات، سنت ها، آداب، رسوم، مذاهب، ایدئولوژی ها، تشریفات مذهبی، زبان و کلیه عادتها با دیدگاه های مشترک آن جامعه میباشد . صاحب نظران فرهنگ را به مثابه ماده ای چسبناک میدانند که جوامع را متحد نگاه میدارد. وی افزود: در طی دهه اخیر به بهانه های مختلف (گاه منصفانه و گاه غیر منصفانه) وجاهت جامعه پزشکی و پرستاری به طور جدی خدشه دار شده است و این موضوع لزوم کار فرهنگی و ضرورت آن را بیشتر نمایان می کند.
وی افزود: شیوع بیماری کرونا باعث ارتباط دوسویه ویژه ای بین مردم و جامعه پزشکی شد بطوری که در طی 40 سال اخیر هیچگاه نگاه مردم و جامعه تا این حد متوجه  کادر درمان نبوده است .آنچه از شرایط و وضعیت جامعه پزشکی باید مخابره شود تصویری مقتدر، بخشنده، حمایت کننده و ایثارگر است که میتواند باعث ترمیم  قابل توجه چهره جامعه پزشکی در بین آحاد مردم شود و بین آنان اطمینان و اعتماد دو سویه ایجاد نماید.
وی در ادامه گفت: مشارکت های مردمی در کنترل بیماری کرونا و خدمت رسانی به بیماران باعث شد تا کارهای فرهنگی مهم و ارزشمندی در بیمارستان بهارلو هم برای پرسنل و هم برای بیماران و خانواده های آنان انجام گیرد. و همبستگی ناشی از این کار باعث می شد تا سختی ها و مشکلات قابل تحمل تر و محیط کار و تلاش پر نشاط تر شود از طرفی بوسیله خیرین علاوه تهیه ارزاق برای بیماران نیاز مند و تهیه سبد اقلام بهداشتی برای خانواده هایشان تهیه و اهدا شد.
با توجه به اینکه بیماران کرونایی قرنطینه بودند و محدودیت عیادت داشتند و از طرفی تقارن روزهای بستری آنان با ایام عید نوروز، برای تاب آوری بیشتر آنان ایجاد امکان تماس تصویری آنان با خانواده هایشان و تهیه تلویزیون برای همه اتاق های آنان، و همچنین راه اندازی یک شبکه ویدیویی داخلی در بیمارستان که ساعت 8 صبح آیت الکرسی را در همه اتاق ها پخش می کرد و همچنین هر روز چند ساعت فیلم سینمایی و موسیقی های امید بخش پخش می کرد در روحیه آنان تاثیر بسیار مثبتی داشت، که البته این تجهیزات که توسط خیرین تهیه شده هم اکنون نیز برای سایر بیماران استفاده می شود و باعث ارتقاء هتلینگ بیمارستانی و ارائه خدمت به بیماران شده است وی در پایان ضمن ارائه لیست از کمک های مردمی و گروه های جهادی جمع ریالی این کمک ها را یک میلیارد و هشتصد و چهار میلیون تومان اعلام کرد.
سپس دکتر کریمی رئیس دانشگاه نیز ضمن تشکر از دکتر ناطقی او را مدیری جدی، پرتلاش و جهادگر خواند و افزود: آنچه هنگام همه گیری بیماری کرونا در جامعه پزشکی رخ داد مشابه اتفاقات زمان دفاع مقدس بود با این تفاوت که زمان وقوع آن فقط سه ماه بود بنابراین ممکن است به همین سرعت و در زمانی کوتاه فراموش شود. آنچه مهم است این است که این ایثارها و فداکاریها ثبت و اشاعه یابد و تبدیل به فرهنگ شود. این فرهنگ به عنوان یک سرمایه اجتماعی ارزشمند باید برای سالیان متمادی حفظ و به عنوان الگویی مورد بهره برداری قرار گیرد. در همین رابطه دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه نیز اقدامات بیمارستان بهارلو در رابطه با کرونا را یک الگوی فرهنگی خوب برای سایر واحد ها خواند و از زحمات مسئولین و کادر بیمارستان تشکر و قدردانی کرد.
200 نفر از دانشجویان برای کار جهادی داوطلبانه اعلام آمادگی کردند و با تعطیلی کلاس ها دانشگاه به آن دسته از دانشجویان بسیجی غیر تهرانی که آماده همکاری بودند توصیه شد این فعالیت ها را در محل سکونت خود پیگیری کنند.
نماینده حوزه بسیج دانشجویی اقدامات جهادی انجام شده را حول 4 محور «اقدامات سلامت محور»؛ «تهیه و توزیع اقلام بهداشتی در تهران»؛ «تهیه و توزیع اقلام بهداشتی در شهرستان ها» و «اقدامات آموزشی و رسانه ای» عنوان کرد و به تشریح هریک اقدمات انجام شده حول این محور ها پرداخت و گفت اهم این فعالیت ها به شرح زیر می باشد:

 • همکاری فعال با سامانه مشاوره تلفنی سلامت 4030 و برخی سامانه های مشابه
 • همکاری فعال برای تولید شیلدهای محافظتی در دانشگاه
 • همکاری و مشاوره جهت تولید مواد ضدعفونی کننده در برخی دانشگاه های کشور
 • همکاری جهت توزیع ماسک، شیلد و لباس های محافظتی بیمارستانی، تولیدی کارگاه های بسیج های دانشجویی کشور
 • نیازسنجی از بیمارستان های درگیر با COVID19  و تهیه و تامین تعداد ۸۰۰ عدد شیلد مخصوص محافظ صورت برای بیمارستان های شهدای یافت آباد و شهید فیاض بخش
 • تهیه و ارسال کمک‌های اهدایی خیرین کارگروه تامین مالی دانشکده پرستاری و مامایی برای کادر درمان بیمارستان ضیائیان با همکاری بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران  تاریخ 27 فروردین ماه 1399
 • تهیه و بسته بندی 300 عدد پک بهداشتی اهدایی به کودکان کار با همکاری کارگروه تأمین مالی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • بارگیری و تحویل کمک های خیرین عزیز، به بیمارستان های شهر قصر شیرین و سرپل ذهاب توسط بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی با همکاری کارگروه تأمین منابع مالی دانشکده پرستاری و مامایی در تاریخ 29 فروردین ماه سال 1399 انجام شد.
 • بارگیری و تحویل کمک های خیرین عزیز، به بیمارستان های استان مازندران (بیمارستان امام ساری ، بیمارستان ولایت ساری، بیمارستان شهید عزیزی جویبار) که توسط کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی تهران و بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی با همکاری کارگروه تأمین منابع مالی دانشکده پرستاری و مامایی در تاریخ 29 اسفند ماه سال 1398 انجام شد.
 • بارگیری و تحویل کمک های خیرین عزیز به بیمارستان های استان گیلان که توسط دانشجویان بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی و دانشکده پیراپزشکی و کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد.
 • تهیه عکس­نوشته­های علمی درباره بیماری کرونا در قالبی که امکان استفاده و پخش آن در فضای مجازی به شکل پست و استوری وجود دارد و انتشار آن ها.
 • طراحی و نشر اینفوگرافیک­های پیرامون کرونا
 • تهیه کلیپ راهنمای مراقبت از خود پس از ترخیص از بیمارستان
 • انتشار اينفوگرافي و متن در كانال تلگرامي معاونت علمي بسيج دانشجویی (@rahnamun_btums ).
 • تهیه ی کلیپ راجع به اهمیت و اصول قرنطینه ی خانگی توسط کادر درمان . تاریخ اجرا اول فروردین ۹۹
 • تولید و نشر مستند «روایت کرونا» با موضوع عملکرد روحانیون در بیمارستان ها برای مبارزه با کرونا، خصوصا امر تغسیل اموات.
پس از استماع گزارش حوزه بسیج که مورد تقدیر و تشکر حاضرین قرار گرفت حجت الاسلام قریشی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری گفت بسیج حقیقتاً مصداق شجره طیبه است و بر حسب نیاز در همه حوادث ورود پیدا می کند چه این حادثه جنگ باشد چه کار علمی، فرهنگی، خیریه و یا هر حادثه دیگر و جامعه از برکات آن بهرمند می شود البته بسیج نیروهای آماده زیادی دارد که در همه حوادث مخلصانه آماده کار هستند و بسیاری از آنها عضو بسیج هم نیستند و کارت و پرونده بسیج ندارند ولی فرهنگ و منش بسیجی دارند.
در ادامه نماینده انجمن اسلامی نیز با اشاره به برخی از فعالیت های خیریه و جهادی انجام شده توسط اعضای انجمن اسلامی، این انجمن را دارای ریشه و پیشینه اصیل عنوان کرد.
دانشجو باید دغدغه دردهای جامعه را داشته و نسبت به مسائل اجتماعی حساس باشد. جامعه دانشجویی از زمان قبل از انقلاب علیرغم امکانات کم آن زمان نسبت به جریانات و حوادث اجتماعی پیگیر و حساس بود و این نشاط و سرزندگی همچنان ادامه دارد چون کار های دانشجویی دستوری نیست و محدود به زمان و مکان هم نیست.
خبر: فصیحی


   1399/3/19 10:59     
  
تعداد بازدید :  69