برگزاری 47مین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقاء رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، جلسه " ترویج سبک زندگی سالم در فضای مجازی با محوریت آگاه سازی والدین" به رابطان سلامت، مادران توانمند، سه شنبه 14 مرداد  99  با حضور دکتر آزاده گودینی دکتری فناوری اطلاعات سلامت معاونت فرهنگی  و  زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگ سلامت معاونت فرهنگی و جمعی از رابطان سلامت و مادران توانمند، بصورت مجازی برگزار شد.
در ابتدا دکتر گودینی گفت: سبک زندگی سمبل و نماد هدايت افراد يک جامعه است که تمامی جنبه های زندگی آنها را در بر می گیرد. شیوه زندگی سالم منبعی ارزشمند برای کاهش شیوع و تاثیر مشکلات بهداشتی و ارتقای سلامت، تطابق با عوامل استرس زای زندگی و بهبود کیفیت زندگی است.
فن آوری اطلاعات از روش‌های متعددی می‌تواند به حوزه سلامت افراد کمک نماید. با توجه به اینکه تولید اطلاعات، روز به روز در حال گسترش است، اگر هر ابزار اطلاع رسانی را یک رسانه بنامیم باید بگوییم اکنون بشر نیازمند محیطی است تا رسانه های گوناگون را در کنار یکدیگر به او عرضه نمایند.
استفاده از رسانه های دیجیتال در زندگی یکی از مهمترین و بارزترین نشانه های کاربرد این تکنولوژی و توانایی آن در انتقال اطلاعات درسطوح مختلف است.
دکتر گودینی در مورد سواد رسانه ای افزود: سواد رسانه ای عبارت است از پرورش مخاطبانی که توانایی گزینش داشته باشند و نسبت به شکل، قالب و محتوای برنامه ها در رسانه های جمعی حس انتقادی داشته باشند. بنابراین مخاطب با آموختن سواد رسانه ای توانایی شناسایی پیام های مخرب را کسب کرده و می تواند نوعی رژیم مصرف رسانه ای را برای خود تنظیم کند. این مهارت هم چون یک رژیم غذایی عمل می کند که هوشمندانه مراقب است چه موادی مناسب هستند و چه موادی مضر؛ چه چیزی را باید مصرف کرد و چه چیزی را نه؛ و یا این که میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باید استوار باشد.
زمانی که قرار است از رسانه ای خاص نظیر اینترنت، تلویزیون، ماهواره استفاده شود، شخص کاربر باید احساس کند که در این رابطه ی متقابل به منفعتی دست خواهد یافت.
 وی در مورد اثرات مثبت فضای مجازی و تبدیل جهان به دهکده جهانی گفت : ایجاد تغییرات گسترده جهانی بعد از شکل گیری اینترنت، بسیاری را به این باور رسانده که اینترنت، عامل بسیاری از تغییرات فرهنگی و فنی در حوزه های مختلف زندگی روزمره است.
شکی نیست که اینترنت با ظرفیت های موجود در آن، با کنار گذاشتن محدودیت های زمانی و مکانی و با امکان استفاده از تمام قالب های سمعی و بصری موجود، می تواند نظام یادگیری را متحول سازد.تعداد فراوان مدارس و مراکز عالی آموزشی، دانشگاه ها و کالج های اینترنتی در کنار پژوهشکده ها و پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، بیان گر این مسئله است ، دستیابی آسان به آخرین اطلاعات تخصصی در زمینه های مختلف اعتقادی، اجتماعی، اقتصادی، هنری که در سطح جهان بصورت مقاله، کتاب، نرم افزار در سطح جهان منتشر شده و میشود و شهروند الکترونیکی و دولت اکترونیکی از مزایای فضای مجازی است که دسترسی به امکانات را راحت تر کرده است .
دکتر گودینی در مورد اثرات منفی فضای مجازی و استفاده نادرست از اینترنت که سبب اختلال در هویت یابی کودکان می شود  گفت : استفاده‌ی نادرست از اینترنت ایجاد تضادهای شخصیتی و فرهنگی می‌کند. کودکان و نوجوانان به خصوص در دوران بلوغ که مرحله‌ی شکل‌گیری هویت آن‌هاست و همواره به دنبال کشف ارزش‌ها و درونی کردن آن‌ها هستند، با اینترنت و حجم گسترده، حیرت‌انگیز و گوناگون اطلاعات مواجه می‌شود و ناچار هویت خویش را در این دنیای مجازی جست‌وجو می‌کنند و بدین سان ممکن است برخی و شاید تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان راه را در اینترنت گم کرده و دوران هویت‌یابی خویش را بیش از پیش با بحران سپری کنند.
نمونه هایی از اثرات منفی فضای مجازی شامل:  افسردگی و تنهایی نتیجه اعتیاد به اینترنت، ایجاد آشفتگی در خانواده ها، خطر سایت­ های مستجهن و مبتذل ، زیاده‌روی در استفاده از اینترنت، تهدید کننده سلامت فکری و فیزیکی کودکان، امکان صدمات جسمی برای کودکان در صورت استفاده طولانی مدت از رایانه، زیاده­ روی در استفاده از اینترنت سبب کاهش مهارت­ های اجتماعی است .
 
دکتر گودینی راهکار همراهی خانواده با فـرزندان  را توضیح داد و گفت: از آسیب های اینترنت تنها بودن فرزندان در دنیای مجازی است، همان طـور کـه خـانواده حساسیت ویژه ای در تنها بودن دختر و پسر نوجوان در محیط بیرون از خانه دارند، دقیقاً همان حساسیت را باید در فضای مـجازی هـم داشته باشند و نگذارند نوجوانان به تنهایی وارد دنیای مجازی شوند و برای عدم برانگیختن حـساسیت نـوجوانان در کـنترل ایشان، میتواند رایانه را در فضای باز و جلوی چشم اعضای خانواده بگذارند البته در خانواده باید صمیمیت حفظ شود به طوری که فرزند حس نکند پدر و مادرش نقش پلیس در خانه دارند.
وی در پایان مهارت مدیریت زمان را توضیح داد: کاربر باید سعی کند اولویت‌ها را بشناسد و کارهای روزانه‌اش را از نظر اهمیت و فوریت دسته‌بندی کند. کارهای ما در چهار گروه طبقه‌بندی می‌شوند: 1. مهم و فوری 2. غیر مهم و فوری 3. مهم و غیر فوری 4. غیر مهم و غیر فوری. کارهای دسته چهارم، «وقت تلف کن» نام دارند! گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی، لایک کردن، لطیفه خواندن و خلاصه بازدیدهای بی‌هدف از صفحات تمام‌نشدنی، تقریباً کل زمان مفید برای انجام کارهای سه گروه قبلی را هدر می‌دهد. در اعتیاد به اینترنت معمولاً همه کارهای دیگر تعطیل می‌شوند و همه اهداف زندگی در اینترنت خلاصه می‌شود.
در حال حاضر اینترنت ابزاری مناسب برای توسعه ی افکار و اندیشه های بشری مـحسوب مـی شود، به شرط آن که در راه صـحیح اسـتفاده شود. افراد باید برای ورود به دنیای مجازی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند، تا دچار مشکلات مالی و اجتماعی نشوند. ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جـوانان و خـانواده ها نسبت به تـهدیدات فـضای سایبری در درجه ی نخست اولویت قرار دارد. پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توجه والدین به رفتار فرزندان بسیار مهم می باشد و برای جلوگیری ازهم پاشیدگی خانواده ها، والدین باید تا حدودی به فناوری های روز دنـیا مـسلط باشند و آگاه باشند که تغییر در رفتار فرزندان به معنای ایجاد تغییر در طرز فکر آن هاست و هنگامی که بنیان فکری و شخصیت آن ها به صورت نا صحیح شکل گیرد، راه نفوذ شیادان به حـریم خـصوصی افراد و مـحیط امن خانواده باز میشود.
گزارش : زهرا اسلامی نیا             
   1399/5/14 12:11     
  
تعداد بازدید :  16

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: