برگزاری یازدهمین جلسه‌ آموزش رابطین سلامت پروژه تکامل دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه آموزش تغذیه تکمیلی به رابطین سلامت و مربیان مهدکودک های اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) سه شنبه  26 تیر 97 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت اسلامشهر ، با حضور دکتر اله وردی متخصص گوارش اطفال، دکتر رندی دکترای  MPHآمریکا، دکترعالی پور متخصص غذاوتغذیه دانشگاه تهران، دکتر توکلی کیا متخصص اجتماعی پزشکی و چهل نفراز رابطین سلامت و تعدادی از مربیان مهدکودک ها برگزار شد.
اهمیت موضوع آموزش این جلسه در تغذیه تکمیلی مطلوب و تداوم تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی کودک می باشد .
در ابتدا دکتر توکلی فرم ویژه رابطین سلامت، فرم پرسشنامه ASQ، فرم تعهدنامه ورود والدین به طرح را مجدداً با رابطین سلامت تمرین کرده  و به سوالات مدعوین پاسخ داد.
دکتر عالی پور گفت:از  وجود رابطین سلامت فعال خرسند هستیم و این همبستگی و اتحاد خیرخواهانه جهت سلامت جامعه آن هم به صورت داوطلبانه دارای  اهمیت می باشد. سیستم بهداشت و درمان ایران از قوی ترین سیستم بهداشتی جهان است که با کمک مردم به بهترین نحو در حال انجام است.
در ادامه دکتر اله وردی متخصص گوارش اطفال از بیمارستان طبی کودکان به آموزش تغذیه تکمیلی پرداختند: در مورد اهمیت مطلوب شیرخواران که ضامن رشد و تکامل طبیعی و تندرستی درسایردوره های زندگی است، تاریخچه شروع تغذیه تکمیلی که طبق پروتکل سازمان جهانی بهداشت پایان 6 ماهگی است و پیش از شش ماهگی دچار مشکلات افزایش وزن کمتر و قد کوتاه تر می شوند و خطرات شروع دیرتر از 6 ماهگی نیز موجب کندی رشد و عدم تمایل شیرخوار به غذای جامد و یادگیری جویدن و تاخیر در آشنایی با مزه غذا می باشد، ایشان در رابطه با  ویژگی های غذای کمکی ، اصول تغذیه تکمیلی و غذاهای مجاز در ماه هفتم ، هشتم و نهم و .... توضیحات جامعی را ارئه داد.
 
در پایان دکتر اله وردی دستور آماده سازی غذاهای شیرخواران و نحوه ی مقوی کردن غذای کودک را آموزش داد.
 
 
خبرنگار : اسلامی نیا
عکاس: بیاتی


   1397/4/30 10:32     
  
تعداد بازدید :  242