برگزاری کارگاه مراقبت از عشق (از سلسله مباحث مهارت های همسرداری)
        به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه فرهنگی مراقبت از عشق ویژه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، باحضور  دکتر حسینعلی مومنی عصر روز چهارشنبه 6 شهریور ماه 98 در محل تالارG6  ستادمرکزی دانشگاه برگزار شد.
     دکتر مومنی در بخش اول به بیان مساله چگونگی شکل گیری پدیده عشق پرداخت و در باره تاثیر هورمون ها بر روی تصمیم گیری منطقی مغز گفت: در آغاز تجربه عشق ، زمانی که فردی را بر اساس پیش فرض های آموخته شده می بینیم، باعث می شود تصور کنیم که نسبت به او حس شیفتگی داریم.
با افزایش هورمون دوپامین این میزان شیفتگی و حس دلبستگی  افزایش پیدا می کند.
افزایش میزان شیفتگی متعاقبا باعث می شود بخش تفکر نقادانه ما غیر فعال شود و دیگر نمی توانیم طرف مقابل را تحلیل و بررسی کنیم. لذا او را خوب و زیبا می بینیم. اینگونه می شود که عاشقانه می بینیم و این عاشقانه دیدن معنایش اینست که ما نقاط منفی و ضعف او را نمی بینیم. بعد از گذشت حداکثر تا سه سال هورمون دوپامین مغز کاهش می یابد. در نتیجه بخش های تحلیلی مغز مجددا روشن می شوند و بر اثر این اتفاق پس از سه سال از زندگی مشترک مان تازه شروع می کنیم به تحلیل کردن همسرمان در زندگی مشترک. نقاطی را می بینیم که از منظر ما ممکن است عقلانی و منطقی و صحیح نباشد و به همین دلیل دلسرد می شویم. لذا بهتر است از ابتدا سعی کنیم این مراکز تفکر انتقادی مان را از همان ابتدا پیش از انتخاب فرد یا عاشق شدن، نسبت به آن توجه داشته باشیم وبرای امر ازدواج  با تفکر نقادانه انتخاب کنیم .
      استاد مومنی سپس به بخش دوم مطالب اشاره کرد و در خصوص مهارت نقد کردن افزود: یکی از موضوعاتی که بشدت بر روی زندگی عاطفی و عاشقانه اثر می گذارد، عدم آشنایی با مهارت نقد کردن است. ما باید بدانیم که زمان نقد کردن، ناخواسته بیشترین اثر تخریب را بر طرف مقابلمان می گذاریم. عدم آشنایی با مهارت نقد کردن باعث می شود رابطه مان تخریب شود. این رابطه می تواند از نوع رابطه سازمانی، بین دو همکار، دو همسایه باشد و در روابط عاطفی بشدت تاثیرش پر رنگ تر خواهد بود. چون توقعات، توقعات عمیق تری است.
      دکتر مومنی ادامه داد: نقد در سه لایه اتفاق می افتد. لایه نگرشی، لایه توانایی و لایه رفتار. وقتی انسان ها در لایه نگرش و توانایی نقد می شوند. به شدت رفتارهای تهاجمی و یا انفعالی بصورت مطلق پیدا می کنند. یعنی انگیزه شان برای ادامه رابطه با کیفیت بالا از بین می رود. مگر اینکه حتی المقدور نقد را در لایه رفتار انجام دهیم که میزان آسیب دهی و آسیب پذیری را بشدت کاهش می دهد.
 
  استاد مومنی در پایان جلسه کارگاه به حدیثی از امام باقر (س) استناد کرد که امام در باره یکی از اصحابش که شرب خمر می کرد، از ایشان پرسیدند که می توانند او را طرد کنند و امام پاسخ داد: او  را طرد نکنید  بلکه رفتارش را طرد کنید. این حدیث ناظر به این مطلب است که به جای نقد کردن حتی الامکان رفتارهای یکدیگر را مورد مبنا قرار دهیم تا آثار تخریبی کمتری داشته باشد.
جلسه اول دوره مهارت های همسرداری با استقبال حاضران و پرسش و پاسخ در ساعت 16:45 به پایان رسید. قرار است جلسه دوم این دوره با عنوان قدرت عاطفه در خانواده  در روز چهارشنبه 13 شهریور در همین مکان ساعت 14 برگزار شود.  
خبر: مسعود ایرجی
عکس: حسین میری  


   1398/6/11 09:11     
  
تعداد بازدید :  90