برگزاری کارگاه مجازی ارتقاء سلامت و همه گیری کرونا
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، کارگاه مجازی ارتقاء سلامت و روان تیم درمان در دوران بیماری کرونا توسط دکتر محمد اربابی استاد دانشگاه در روز سه شنبه هفتم مرداد ماه  از طریق وبینار برگزار گردید.
  دکتر اربابی با اشاره به بحث جلسه در خصوص شرایط فعلی و ویژگی های همه گیری کووید 19 به تفاوت ها و شباهت های این بیماری با بیماری های ویروسی دوران قبل و حوادث طبیعی  پرداخت و افزود: در حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و سونامی افراد آسیب دیده بعد از مدتی از خود مقاومت نشان می دهند و واکنش های هیجانی به حالت عادی بازگشت پیدا می کند.
ولی بیماری ویروسی کووید 19 کاملا شرایط و ویژگی های خاص خود را ایجاد کرده است. همانگونه که در آمریکا قریب 670 هزار نفر را مبتلا ساخته است. ما بر این اساس نیازمند این هستیم که از راهکارهای نوین در مواجهه با این بیماری استفاده کنیم.
تیم درمان که در خط مقدم همه گیری بیماری کرونا هستند، بخاطر پدیده سرایت و درگیر شدن  خانواده دچار استرس شده اند بطوریکه 16 درصد همکاران دچار افسردگی و 29 درصد اضطراب شده اند اکه از این تعداد تنها دو درصد برای مشاوره مراجعه کرده اند.
در مطالعات انجام شده مشخص شد که فقط در بیمارستان امام بیش از سیصد نفر از پرسنل در فروردین ماه دچار این بیماری شده اند. وی افزود بیمار و پزشک هر دو در معرض خطر و نگرانی درمان هستند و علائمی چون فرسودگی شغلی، افسردگی و افزایش مصرف سیگار و الکل را به همراه داشته است.
دکتر اربابی همچنین گفت : ما در مواجهه با همه گیری این بیماری با علائم آستانه ای نیز مواجه می شویم اما ممکن است الزاما اختلالات روانپزشکی افزایش پیدا نکند. برای مقابله با این پدیده باید از راهکارهایی برای افزایش تحمل و تاب آوری افراد درگیر با این بیماری استفاده کنیم. استفاده از کمک های اولیه روانپزشکی و آموز ش آن به پرسنل و بیماران می تواند مفید واقع شود.
استاد اربابی در پایان، حالات مختلف تاب آوری را توضیح داد و بیان داشت که خطر ترس، نگرانی و افسردگی با بروز اندیشه های منفی بالا می رود که همدمی با بیماران و قدردانی از دیگران با عث بهتر شدن حال ما و دیگران می شود. باید از کمک های اولیه فیزیکال استفاده کنیم و با آرام سازی وگفتگوهای امیدوارکننده و جملات امید بخش و مثبت روند مقابله با این بیماری را ادامه دهیم.
خبر: مسعود ایرجی


   1399/5/12 14:00     
  
تعداد بازدید :  36

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: