برگزاری کارگاه آنلاین سلامت روان و کرونا
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، هفتمین جلسه کارگاه آنلاین فرهنگی، ویژه اعضای هیات علمی با حضور دکتر محمد اربابی عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران یکشنبه 19 خرداد  از ساعت 13:30 الی 15 برگزار شد.
 با عنایت به شیوع ویروس کرونا و تاکید بر سلامت روان و در راستای دانش افزایی اعضای هیات علمی، معاونت فرهنگی دانشگاه میزبان تدریس استاد گران قدر دکتر محمد اربابی بود.
بر پایه این گزارش "کارگاه سلامت روان و کرونا" که با استقبال بیش از100 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه بر بستر فضای sky room برگزار شد.
در این جلسه دکتر اربابی گفت: در همه گیری کرونا اتفاقی که در زلزله کرمانشاه، سیل لرستان و سایر بلایای طبیعی مشاهده می کردیم رخ نداد فقط برخی از کشورها در تهیه ماسک کمک کردند. خطر درگیر شدن با بیماری جدی بود نیروهای داوطلب با وجود اینکه در بیمارستانها کمک های بسیاری به پزشکان، پرستاران و بهیاران می کردند اما کم بود چون امکان درگیری خود نیروی داوطلب هم بود. همه گیری کووید 19 متفاوت با بلایای طبیعی بود و نیازمند توجه بیشتر بود. همه افراد به طرق مختلف بیان می کنند کرونا چه بلایی بود که باعث شد ما نتوانیم عزیزان خود را در آغوش بگیریم، با هم دست بدهیم. باید در خانه بمانیم و . . . همه اینها باعث می شود سلامت روان درگیر شود. درصدر این افراد پزشکان، پرستاران و مراقبین سلامت بیماران کرونایی هست علاوه بر تمام این مشکلات، مشکل درگیری و بیماری خودشان و همچنین دچار اختلالات روانپزشکی شده اند.
وی افزود: در دانشگاه یاد گرفته ایم و به دانشجویان یاد داده ایم که مبتنی بر شواهد صحبت نمایند اگر بخواهیم با شواهد صحبت کنیم در چین در فوریه 2020 میان حدود 5000 نفر از پرسنل پزشکی تحقیقاتی مبنی بر علایم روان پزشکی صورت گرفت نشان داد:

  • استرس، افسردگی و اضطراب به ترتیب 8/29 درصد،5/13 درصد و 1/24 درصد است.
  • در خانمها و کسانی که سابقه کار طولانی داشتند و افرادی که سابقه اختلال روانپزشکی در فرد و خانواده داشتند دچار علائم بیشتر روانپزشکی بودند.
  • اما در بیمارستانهایی که حمایت مسئولین بیمارستان و بخش ها و وسایل حفاظتی کامل بود نشان از کم شدن اختلال روانی می داد.
  • پرستاران و پزشکان خانم که در خط مقدم درمان بودند علائم بیشتری به اختلال روان نشان می داد.
اما در ایران:
در بیمارستان امام خمینی برای ارزیابی سلامت روان روی 300 نفر از همکاران ارزیابی صورت پذیرفت که نشان داد:
از لحاظ کمی 63 درصد علائم افسردگی بود که در این پژوهش تنها 2 درصد افراد که در این مطالعه بودند نیاز به روانپزشک اعلام کردند یعنی افراد دیگر تمایل به روانپزشک نداشتند چرا؟ چون اینها فکر می کردند با این بیماری عجین شده اند و برخی از این عزیزان حاضر نبودند مشاوره حضوری بپذیرند و اسم خود را هم اعلام کنند و می گفتند ما با مشاوره تلفنی راحت تریم و مقاومت برای درمان داشتند علائم افسردگی در خانمها بیشتر بود.

  • 80 درصد می گفتند اگر وسایل محافظتی و ایمنی داشته باشند حالشان بهتر است.
  • 9/36 درصد اعلام می کردند اگر از آنها قدردانی شود بهتر می شوند و هدایا که برایشان می فرستادند بهتر بودند.
  • 7/16 مشاوره و جای راحت داشته باشند باعث کاهش استرس می شود.
از لحاظ کیفی در ایران
Theme Category Subcategory Segments
تظاهرات استرس اضطراب استرس مختل کننده زندگی استرس روی کارهای روزانه و شخصی اثر گذاشت
علائم ذهنی اضطراب زیاد نگرانم
اجتناب از کار دو سه نفر کار نکردند و بخش را رها کردند و رفتند
علائم جسمی سردرد-تپش قلب داشتم
خلق افسرده   خلقمون پایینه،خوشحال نیستیم و نمیخندیم
خشم   دعوامون شد یکی از همکارا عصبانی شد و محل کار را ترک کرد
احساس گناه انتقال به خانواده عذاب وجدان دارم که خانوادم چه گناهی دارند که من بیماری رو بهشون انتقال بدم
مرگ بیمار همش داشت گریه میکرد که چرا نرسیدم به اون مریض میتونست زنده بمونه
احساس ناامیدی   اکثرا همه ناامید هستند و نمیدونن کی قراره تموم بشه
احساس فرسودگی   استرس کار با بیمارها از طرفی استرس خانواده و اینکه ما ممکنه ناقل باشیم همه اینها ما رو از پا درمیاره
 
دکتر اربابی گفت: در این بیماری مشخص شد کسانی که سابقه اختلال روانپزشکی دارند یا زیاد در معرض بیماری بوده اند علائم روانپزشکی شان بیشتر شده بعد از کرونا وسواس و شبه وسواس بیشتر شده و افرادی که سابقه وسواس داشته اند وسواسشان برگشته و بیشتر شده است.
پس به دنبال پاندمی یا همه گیری کرونا این احتمال وجود دارد مثل بیماری « مرس و سارس» وارد موج شدید روانپزشکی نشویم اما اضطراب و افسردگی بیشتری داشته باشیم. و وسعت آسیب پذیری در کرونا بیشتر است و خرده علامت های روانپزشکی بیشتر شده است.
دکتر اربابی در ادامه گفت: برخی از افراد نزد ما می آیند و می گویند برای اینکه اضطراب ما برود و روحیه مان بهتر شود کپسول یا قرص نیاز داریم. آیا با قرص و دارو مشکل حل می شود؟ در کرونا اینگونه نیست پس چه باید کرد، باید سلامت روان ارتقاء یابد یعنی توانمندی افراد افزایش یابد در سلامت روان کرونا هم نیاز به واکسنی است که ایمنی اکتسابی سلامت روان ما را ارتقاء دهد که نیازمند این است که کمک های اولیه روانشناختی و تاب آوری افزایش یابد که برخلاف واکسن های بیولوژیکی واکسن ایمنی اکتسابی نیاز است.
وی افزود: کمک های اولیه روانشناختی عبارتند از : حفاظت کردن، ایجاد همبستگی، آرام سازی، توانمند سازی، اگر دوست، همسر، همکار و . . . اضطراب داشت به حرفشان گوش دهیم باید به او گفت اگر کمکی میتوانم برایت انجام دهم این اصول اولیه روانشناختی است و فردی که کمک می کند احساس می کند بخشی از سلامت خود را احیا کرده است.  
اربابی افزود: از آرام سازی کلامی استفاده کنیم مدام اخبار بد، ناامیدی و .. .   این صحبت ها می تواند دیگران را بی قرار کند، با گفتگو آرام افراد را آرام کرد. اگر تاب آوری افراد بالا برود مقاومتشان هم بیشتر می شود در تاب آوری نه تنها به سطح اولیه خود بر می گردیم بلکه مقاومتر می شویم. همینطور طرز فکر ثابت باعث می شود که ما خطا کنیم که در ادامه مثال مارگیر و اژدها را از مولانا بیان کردند.
وی در انتها افزود: در تاب آوری باید به چند نکته توجه کرد:
اول هیجانهای منفی را مدام تکرار نکنیم اخبار بد را به هم مدام نگوییم، دوم در بحران ها جنبه های مثبت آن را هم ببینیم به طور مثال در کرونا باعث شد ما وقت بیشتری برای کارهایی داشته باشیم که انجام نداده بودیم و اینکه بیشتر به دیگران کمک کنیم بهداشت را بیشتر رعایت کنیم و . . .، سوم برای حل بحران ها فکر کنیم و از آگاهی و مهارت خود و دیگران استفاده کنیم
 در انتها مقرر شد تعدادی سوال از مباحث دکتر اربابی برای اساتید شرکت کننده ایمیل شود و فایل پاورپوینت کارگاه در اختیارشان قرار گیرد.
خبر: زهرا اجاقلو


   1399/3/19 12:22     
  
تعداد بازدید :  70

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: