برگزاری چهل و چهارمین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقاء رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، جلسه با محوریت بهداشت و مراقبت از نوزادان  به رابطین و مادران توانمند  اسلامشهر با عنوان، توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) ، سه شنبه سوم تیر ماه 99  با حضور محبوبه محمدحسینی کارشناس نوزادان معاونت بهداشت و  زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگ و سلامت دانشگاه و جمعی از رابطان سلامت و مادران توانمند، بصورت مجازی برگزار شد.
محبوبه محمد حسینی گفت : مراقبت از نوزاد و کسب اطلاعات درست و دقیق برای حفظ سلامت نوزاد از جمله کارهای مهم و ضروری است که هر والدینی می بایست با آنها آشنا باشد. لذا تحت هیچ شرایطی والدین کودک نباید به شنیده ها و گفته های اطرافیان و راهنمایی ها و باورهای غلط اعتماد کنند. از این رو لازم بوده تا والدین نوزاد با چندین موارد مهم آشنا شده تا بتوانند مراقبت های غلط را از مراقبت های درست تشخیص دهد.
مراقبت های اولیه در 5-3 روزگی و 15-14 روزگی انجام می شود که بعد از آن غربالگری بیماری های متابولیک صورت می گیرد که شامل؛ غربالگری شنوایی که زمان طلایی برای انجام تست غربالگری نوزادی به هنگام تا یکماهگی زمان طلایی برای انجام تست تشخیصی به هنگام تا 3 ماهگی و برای انجام مداخله تا 6 ماهگی می باشد.
در ادامه کارشناس نوزادان معاونت بهداشت در مورد غربالگری بینایی کودکان  نارس گفت :   رتینوپاتی نارسی یا ROP بیماری عروق شبکیه چشم در نوزادان نارس می باشد و به دلیل رشد غیر طبیعی رگ های خونی در شبکیه چشم نوزادان نارس ،می تواند به طیف وسیعی از اختلالات بینایی از نقائص قابل اصلاح در حدت بینایی، تا جدا شدن شبکیه و کوری منجر شود همه نوزادانی که با سن حاملگی کمتر از 34 هفته ، 33 هفته و 6 روز یا کمترو یا وزن 2000 گرم یا کمتر متولد می شوند، می بایست از نظر رتینوپاتی نارسی معاینه و غربالگری شوند.
همچنین همه نوزادانی که صرف نظر از سن حاملگی و وزن تولد، مسیر درمانی پیچیده ای را در بخش مراقبت ویژه نوزادان، مانند اکسیژن درمانی و تعویض خون طی کرده یا وضعیت بالینی نا پایدار داشته اند و یا توسط پزشک معالج در معرض خطر تشخیص داده شوند، می بایست از نظر رتینوپاتی معاینه شوند .که این نوزادان باید به بیمارستان های تخصصی معاینه چشم نوزادان نارس که شامل بیمارستان فارابی، بیمارستان حضرت رسول ، بیمارستان امام حسین است ارجاع داده شوند.
وی در پایان افزود: خواب مفید نوزاد در سلامت جسم او بسیار موثر است و رشد مغز و همچنین بهبود فیزیکی و رشد جسمی در طول خواب رخ می دهد، شگفت آور نیست که نوزادان 18 ساعت در روز خواب باشند که عامل سفت شدن بافت مغز و رشد اعصاب می شود.
گزارش : زهرا اسلامی نیا
عکس : حسین میری
   1399/4/4 10:33     
  
تعداد بازدید :  201

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: