برگزاری نشست خبری هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، جلسه نشست خبری هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار، سه شنبه 18 تیر با حضور دکتر رستمیان رئیس سمپوزیوم خود مرافبتی، دکتر شکیبازاده دبیرعلمی سمپوزیوم، ، دکترنوروزی رئیس جشنواره ، دکتر برکتی دبیر اجرایی سمپوزیوم، دکترنوروزی رئیس جشنواره ، دکتر مومنی دبیر علمی جشنواره و دکتر صابری دبیر اجرایی جشنواره و  جمعی از خبرگزاری  برگزار شد.
دکتر رستمیان رئیس سمپوزیوم به برنامه سلامت استان تهران و شاخص های سلامت استان که در حال اجرا می باشد اشاره کرد و گفت: آموزش به افراد جامعه برای خودمراقبتی و کاهش عامل های خطر موثر است. در کنار سلامت جسمی، سلامت روان و سلامت اجتماعی و سلامت معنوی حائز اهمیت می باشد. برای ارتقاء سلامت از فضای مجازی باید استفاده کرد زیرا در صورتیکه اساتید در فضای مجازی حضور نیابند، افراد غیر متخصص کار را به دست می گیرند.
دکتر نوروزی رئیس جشنواره گفت: مثلث دانشگاه، هنر و رسانه ما را به اهداف عالی سمپوزیوم و جشنواره می رساند و انتقال پیام سمپوزیوم از طریق خبرهای رسانه بهترین پیام خودمراقبتی است.
دکتر شکیبازاده دبیرعلمی سمپوزیوم گفت: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، خودمراقبتی به مجموعه عملکردهایی گفته می شود که هر فرد برای حفظ سلامت جسمی و سلامت روان، پیشگیری از ابتلا به بیماری و اقدامات درمانی مناسب برای بهبود خود بکار می گیرد.
دکتر شکیبازاده دبیر علمی جشنواره گفت: خودمراقبتی عملی است که در آن، هر فردی از دانش، مهارت، و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا به‌طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند. منظور از به‌طور مستقل، تصمیم‌گیری درباره خود و با اتکا به خود است.
بنیاد خودمراقبتی هفت ستون را در نظر دارد که شامل: اجتناب از خطر، تغذیه سالم، فعالیت بدنی، بهداشت مناسب، دانش و سواد سلامت، استفاده منطقی از خدمات و محصولات سلامت، خود آگاهی از سلامت روان است .
دکتر مومنی دبیرعلمی جشنواره گفت: خط مقدم رسانه، فرهنک و هنر است و تعداد آثارهای جشنواره نشان دهنده تحیل محتوای سمپوزیوم که در راستای آموزش محور است و هدف ما را به مخاطب نشان می دهد می باشد.
دکتر برکتی دبیر اجرایی سمپوزیوم گفت: امروزه مرگ و میر براساس عامل بیماری ویروس و میکروب نیست و به بیماری های قلبی، سرطان و حوادث جاده ای منجرب می شود و می توانیم با اصلاح سبک زندگی تا 80 درصد آن را کاهش داد و در این امر مسئولیت پذیری افراد در خودمراقبتی می تواند کاهش چشمگیری را داشته باشد.
در پایان خبرنگاران با سوالات و پاسخ در مورد سمپوزیوم جلسه را به اتمام رساندند.
 گزارش: اسلامی نیا
 عکس: میری


   1398/4/22 12:04     
  
تعداد بازدید :  86