برگزاری سی و هشتمین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقا رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه " بیش فعالی،  تب و تشنج کودکان" به رابطان سلامت، مادران توانمند، مربیان مهدکودک، بهورزان و مراقبین سلامت اسلامشهر، چهارشنبه 30 بهمن 98 در سالن همایش مرکز بهداشت اسلامشهر ، با حضور دکتر دکتر عفت پناه رئیس بیمارستان ضیائیان، دکتر اقبالی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، دکتر تاجیک مدیر شبکه بهداشت اسلامشهر، دکتر امیراحمدی معاون شبکه بهداشت اسلامشهر، زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگی سلامت معاونت فرهنگی، حمیرا پشتکوهی کارشناس کودکان ستاد اسلامشهر و جمعی از رابطان، مادران و مراقبان سلامت مرکز بهداشت اسلامشهر برگزار شد.
در ابتدا زهرا اسلامی نیا ضمن تبریک فرا رسیدن ایام فرخنده ولادت حضرت فاطمه الزهرا (س) گفت: خوشبختانه به لطف خداوند و همکاری ارزنده رابطین و مادران و همکاران طرح رشد و تکامل همه جانبه دوران ابتدایی کودکان در اسلامشهر پیش می رود.
در ادامه دکتر عفت پناه موضوع بیش فعالی و تکانشگری را بیان کرد و گفت: بیش فعالی یک اختلال عصبی رفتاری است که نشان دهنده علائم فقدان توجه است و علائم آن بیش ازشش ماه طول می کشد. برای مثال کودک در جزئیات تکالیف می ماند و عدم تمرکز روی تکالیف و بازی دارد، سخن مستقیم را گوش نمی دهد، دستور عمل را اجرا نمی کند، فعالیت ذهنی مستمر ندارد، در خانه و مدرسه وسایل هایش را گم می کند، محرک بیرون حواسش را پرت می کند، درمسائل روزانه فراموش کار است، حرف دیگران را قطع می کند، قبل از سوال جواب می دهد، ضعیف در عملکرد اجتماعی و شغلی و تحصیلی است.
دکتر عفت پناه فوق تخصص روانپزشک کودکان افزود: عوامل بیش فعالی شامل ژنتیک و محیط است که مهمترین عامل بیش فعالی ژنتیک می باشد و عوامل محیطی چون مصرف سیگار و قلیان بخصوص در زمان بارداری، تیروئید، تشنج، خواب، لوزه سوم هم تاثیر گذار است که این عوامل در نوزادن پسر بیشتر از دختران موثر است و در دختران بیشتر با بی توجهی این بیماری نمود می کند و تا بزرگ سالی ادامه پیدا می کند که با تشخیص بالینی و مقیاس بیماری درجه بندی میشود و در صورتیکه تحت نظر پزشک قرار بگیرند از طریق دارو ریتالین که داروی بسیار خوب وبدون عارضه است و همچنین مهارت اجتماعی قابل درمان است.
 دکتر اقبالی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: در اطفال ، افزایش سریع دمای بدن می تواند منجر به بروز تشنج شود این حالت را تب تشنج یا تشنج ناشی از تب می نامند. این بیماری معمولاً در سنین شش ماه تا پنچ سال رخ می دهد و فقط چند دقیقه طول می کشد  اما می تواند منجر به بروز نگرانی و اضطراب در والدین شود .
حرکات سریع انقباضی و یکباره در اطفال بخصوص در زمان خواب ، طبیعی می باشد و این حرکات تشنج نمی باشند. علائم تب تشنج شامل حرکات ریتمیک مکرر یا تکرار انقباضی دست ها و پاها و صورت، برگشتن سفیدی چشم ، اختلالات تنفسی ، کاهش سطح هوشیاری، بی اختیاری ادرار، استفراغ و افزایش دمای بدن می باشد با داشتن اولین حمله تشنج ناشی از تب، حتی اگر برای چند ثانیه ایجاد شده باشد سریعاً باید به پزشک مراجعه کرد. اگر تشنج به سرعت تمام شود باز هم به پزشک مراجعه کنید تا کودک شما تحت معاینه و ارزیابی قرار گیرد. اگر تشنج بیش از پنج دقیقه طول کشید یا همراه با استفراغ، کاهش سطح هوشیاری، اختلال تنفس یا خواب آلودگی باشد نیز باید سریعاً به اورژانس مراجعه نمود. تنها پائین آوردن تب جهت جلوگیری از بروز تشنج کافی نیست، بیشتر تشنج های ناشی از تب در طی پنج دقیقه خودبخود متوقف می شوند اگر تشنج کودک شما بیش از پنج دقیقه طول کشید یا اینکه کودک شما دو یا تعداد بیشتری دچار حمله شد، حتماً به اورژانس مراجعه کنید.
در ادامه دکتر اقبالی به سوالات حاضرین پاسخ داد و گفت: در دمای 38 درجه امکان تشنج مکرر است ولی در دمای 40 درجه امکان تشنج یکبار است که در هر صورت مراجعه به پزشک در اولویت درمان است.
در پایان گروه سرود دختران آوای نیک با سرودن اشعار به مناسبت روز مادر به همایش رنگ و بوی زهرایی بخشیدند.
گزارش : زهرا اسلامی نیا              
عکس : محسن بیاتی


   1398/12/3 11:58     
  
تعداد بازدید :  149