برگزاری جلسه شورای راهبردی پروژه HPH با حضور دکتر ملک افضلی مشاور عالی معاونت اجتماعی فرهنگی
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی ، جلسه شورای راهبردی پروژه HPH با حضور دکتر ملک افضلی مشاور معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رجب رییس هیات مدیره انجمن دیابت، دکتر ترجمان مسئول اجرای پروژه HPH  بیمارستان امیرالمومنین، دکتر برکتی مدیر مولفه های اجتماعی سلامت دانشگاه، دکتر الهی رئیس اداره ارتقاء اجتماعی و جمعی از کارشناسان معاونت اجتماعی فرهنگی، شهرداری  و انجمن دیابت دوشنبه ۲۶ آذر در سالن شورای بیمارستان ضیاییان، محل فعلی اجرای این پروژه برگزار شد.
در ابتدا  دکتر الهی در خصوص اهمیت این طرح و چگونگی انجام و پیشرفت آن اطلاعاتی ارائه داد. وی گفت:  انتخاب بیماری در این پروژه  براساس 4 ویژگی شیوع بالا، داشتن ریسک فاکتورهای مشخص، نیاز به مراقبت طولانی مدت و داشتن آموزش های مشخص صورت گرفته است، با توجه به اینکه شایعترین بیماری بستری شده در بخش داخلی بیمارستان ضیاییان در سال 96 دیابت بوده، بیماری دیابت برای بررسی در این پروژه انتخاب شده است.
الهی ادامه داد تعداد نمونه 800 نفر (400 نفر در هر گروه به عنوان شاهد) تعیین شده که دسترسی به این تعداد، در طول 7 ماه عملیاتی است. شاخص های ارزیابی نهایی پروژه نیز شامل: عوارض ( بستری شدن مجدد) ، عود بیماری ، هزینه های بعد ترخیص (حمل و نقل ، آزمایشگاه ، دارو ، ویزیت و...) ،کیفیت زندگی ، غیبت از محل کار در نظر گرفته شده است.
درادامه وی گفت: تا کنون 79 پرونده بیماران دیابتی ساکن منطقه 17،  ترخیص شده از دو بخش داخلی و سالمندان بیمارستان مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات از طریق رابط در هنگام ترخیص، دریافت و ارزیابی شده است.
 ضمنا هر 3 هفته یکبار برای شرکت بیمار و رابط آن در جلسات آموزشی مرکز، تماس توسط دبیرهای کانون دیابت گرفته شده است. با این حال هنوز در مسیر، اقدامات متعددی باقی مانده که این جلسه برای گرفتن نقطه نظرات همکاران پروژه برای ادامه روند پروژه تشکیل شده است.
 سپس عابدی مترون بیمارستان در خصوص پیشبرد این طرح در بیمارستان و مشکلات پیش رو صحبت کرد.
در ادامه رجب رییس هیات مدیره انجمن دیابت نیز آمادگی انجمن دیابت را برای کمک در تهیه چک لیست بازدید از منزل بیماران و تدوین برنامه آموزشی جامع حین ترخیص را اعلام کرد.
در پایان دکتر ملک افضلی در مورد اصول اجرای این پروژه به نکاتی اشاره کرد و رعایت مسائل اخلاقی در طراحی پروژه، انتخاب رابط مناسب و مشارکت پزشکان در این طرح را از عوامل موثر و مهم در اجرای این طرح شمرد.
خبر: الهی
عکس: حسین میری


   1397/9/27 16:09     
  
تعداد بازدید :  213