امضا تفاهم‌نامه تجهیز پلی کلینیک تخصصی اسلامشهر میان دانشگاه علوم پزشکی تهران و شرکت میهن

به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی فرهنگی دانشگاه، این جلسه که سه شنبه 25 دی 1397 به میزبانی معاونت اجتماعی دانشگاه و با حضور جمعی از اساتید، صاحب نظران و اعضای هیئت علمی، مدیران و اعضای گروه­های آموزشی دانشکده بهداشت، مراکز تحقیقاتی و معاونت­های بهداشت، اجتماعی و درمان دانشگاه­های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و دانش البرز، جمعی از مدیران وکارشناسان از دفاتر وزارت بهداشت و مشاور رئیس سازمان بهزیستی برگزار شد
ابتدا دکتر رستمیان معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه بر لزوم اجتماعی شدن فعالیت­های دانشگاه و تمایل بیشتر هیئت رئیسه دانشگاه به فعالیت­های پیشگیرانه و اجتماعی اشاره کرد. سپس دکترحسن برکتی مدیر مولفه ­های اجتماعی موثر برسلامت دانشگاه، گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای اجتماعی سازی سلامت ارائه کرد و در ادامه حضار به ارائه نظرات و دیدگاه­های خود در زمینه چگونگی تعیین اولویت ­های سلامت و تدوین برنامه سلامت استان پرداخت
در این جلسه مشکلاتی که بر سر راه تدوین برنامه جامع سلامت استان وجود دارد و موجب کندی حرکت در این مسیر شده، مطرح شد و حاضران ضمن تبیین فرصت­ها و تهدیدهای موجود برای تدوین برنامه و اشاره به شرایط خاص استان تهران از جنبه­ های مختلف نظیر جمعیت، ساختار اجتماعی و سیاسی، بر ظرفیت­های شورای سلامت و امنیت غذایی استان و همکاری سازمان­های برون بخش مرتبط با سلامت تاکید کرد و راهکارهایی را برای رفع موانع احصای شاخص ­ها و سرعت بخشیدن به کار تدوین برنامه استان ارائه کرد
دکتر خدادوست معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد پیامگزاران سلامت پیشنهاد کرد برای پرهیز از تکرار و موازی ­کاری، از ادارات کل استان، نماینده واحدی به سه دانشگاه علوم پزشکی معرفی شود. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت:  در حال حاضر به خاطر عدم دسترسی به شاخص­ها، در حال از دست دادن زمان هستیم؛ بنابراین پیشنهاد می­کنم کار احصای شاخصها را به یک مرکز تحقیقات بسپاریم و فعالیت ­هایمان را بر پروژه­های جزئی­ تر و تغییر رفتار مردم متمرکز کنیم.
دکتر مرادی­ که مدیر مولفه ­های اجتماعی موثر برسلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: پیشنهاد می­ شود از نتایج تحقیقات موجود پس از تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اولویت بندی بیماری ­ها و ریسک فاکتورها برای تدوین برنامه سلامت استان کمک گرفته شود. وی بر تمرکز بر عوامل خطری که مشکلات متعدد ایجاد می­کنند نظیر آلودگی هوا تاکید کرد.
دکتر فیاض بخش مشاور رئیس سازمان بهزیستی و عضو هیئت علمی دانشگاه، ضمن تاکید بر این که باید مراقب باشیم فعالیت­های معاونت اجتماعی دانشگاه، در جهت توسعه مسئولیت پذیری، کارآفرینی و اجتماعی شدن سلامت باشد، پیشنهاد کرد فعالیت­های موازی شناسایی و در جهت هم افزایی اصلاح شود. همچنین سازوکاری برای جهت ­دهی به عملکرد دانشجویان دکترای ارتقای سلامت طراحی شود تا انگیزه بیشتری برای فعالیت در زمینه ارتقای سلامت پیدا کنند.
سپس دکتر شهلا قنبریان مدیر مولفه ­های اجتماعی موثر برسلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مشکلات دسترسی به شاخص­های مطرح در برنامه سلامت استان اشاره کرد. پیشنهاد وی طراحی و اجرای پروژه­های فرعی با نتیجه و بازدهی سریع­تر بود.
دکتر اولیایی منش رئیس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت گفت: یکی از چیزهایی که نباید از آن غافل شویم این است که مطمئن باشیم در وظایف­مان، سه چیز رعایت می شود: همکاری بین­ بخشی، مشارکت مردمی و عدالت در ارائه خدمات. وی برای سهولت کار، بر مختصرکردن و کاهش شاخص­ها، تقسیم کردن استان تهران به چند منطقه، تعیین موضوع اولویت­دار برای هر منطقه و تمرکز بر آن موضوع تاکید کرد
دکتر هنگامه سربندی کارشناس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت نیز توجه به اثربخشی اقدامات را در برنامه جامع سلامت استان متذکر شد.
در ادامه دکتر گرمارودی مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت دانشگاه به مشکلات کار در حیطه اجتماع اشاره و نقش رسانه ­های عمومی در تغییر فرهنگ و رفتار جامعه را یادآوری کرد.
سپس دکتر ورعی مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشنهاد کرد اولویت­های هر حوزه از جمله حوزه درمان مشخص شود تا بتوان روی آنها کار کرد.
دکتر ابراهیمی جامعه شناس مسائل اجتماعی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه دانش البرز، به لزوم استفاده از جامعه ­شناسان در طراحی برنامه های سلامت اشاره کردند.
دکتر نعمت اله محمدی نیا معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با توجه به حضور دستگاه­های ملی در کنار دستگاه­های استانی در استان تهران، گفت: باید استان تهران را متفاوت از سایر استان­ها و به صورت خاص در نظر داشت.
دکتر اکبری ساری رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ضمن تبیین نقش دو معاونت بهداشت و اجتماعی دانشگاه  در سلامت که به ترتیب Public Health و Population Health است گفت: مقالات علمی باید تبدیل به زبانی شود که برای مردم مفید باشد و بتوان آن ها را در کتاب­ها، روزنامه ها و مجلاتی که خوانندگان آنها عموم مردم هستند چاپ کرد و به گوش مردم رساند.
سپس دکتر تاملی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه به سندها و برنامه هایی که در گذشته تدوین شده ­اند اشاره کرد و پیشنهاد کرد در تدوین برنامه جامع سلامت استان، از سندهای قبلی هم استفاده شود و مردم هم در تعیین نیازهای سلامت نقش داشته باشند
دکتر تکیان عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات عدالت در سلامت نیز پس از اشاره به بزرگ بودن و مشکل بودن کار تدوین برنامه، گفت: برای شروع کار، منتظر نتایج شاخص­ های برنامه نباشیم و کار را با مستندات و مدارک موجود در مورد عوامل مرگ و میر و ناتوانی در تهران شروع کنیم. وی همچنین پیشنهاد کرد دانشجویان پزشکی از سال اول تحصیل با مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت و فعالیت­های اجتماعی آشنا شوند
 در این جلسه تمامی پیشنهادات حاضران در جلسه شنیده و برای استفاده در تدوین برنامه سلامت استان ثبت شد
برنامه جامع سلامت استان تهران به همت سه معاونت اجتماعی دانشگاه­های علوم پزشکی استان، با همکاری سایر معاونت­ ها، دانشکده ­ها و مراکز تحقیقاتی این دانشگاه ­ها و دبیری دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال تدوین است.
خبرنگار: نیکوسرشت 
عکس: حسین میری

 

   1397/10/29 09:00     
  
تعداد بازدید :  153